Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

E-mail

Emailová komunikácia patrí dnes medzi štandardy internetu. Skoro každý používateľ internetu má vytvorený email. Môžeme rozlíšiť dva druhy emailov. Tie riadne platené, ktoré dostanete od vášho poskytovateľa internetu (providera), alebo emaily zadarmo. Tie prvé vám automaticky vytvorí provider, na meno, ktoré mu zadáte. Tie druhé tzv. freemaily si musíte vytvoriť sami na príslušnom serveri. Ak ste študenti, prípadne zamestnanci nejakej firmy určite ste sa stretli s problémom, že máte zablokované posielanie emailov pomocou Outlooku či podobného emailového klienta. Tu sa nedá robiť nič iné ako si vytvoriť freeemail. Vytvorenie freemailu je jednoduché a trvá len niekoľko minút.
Tu je jednoduchý návod:
1. Spustíte si stránku servera na ktorom si chcete vytvoriť email (atlas.sk, pobox.sk, post.sk, zoznam.sk, centrum.sk, szm.sk......)Váš email bude potom v podobe [email protected]ázovservera.sk
2. Nájdete ikonku (odkaz) vytvoriť si nový email (ľavý panel, vrchný panel), kliknete na ňu a otvorí sa vám okno pre otvorenie nového emailového konta. Umiestnenie ikonky, prípadne linky sa líši od servera.

3. Vyplníte údaje ktoré po vás požadujú. Vypĺňajte iba povinné údaje (označené *, alebo hrubo (červeno)označené). Internet je verejná sieť a preto pri tvorbe emailu nikdy neudávajte svoje pravé meno, ale nejaký alias (prezývku). Je to bezpečnejšie a pri zobrazovaní správy príjemcovi sa nezobrazí vaša adresa v tvare - [email protected] Je to dosť nevhodné a pokiaľ chcete utajiť svoje meno je potrebné si tieto údaje vymyslieť. 4. Pokiaľ máte možnosť si zadať názov vašej schránky vždy použite nejaké originálne meno. Pokiaľ toto meno je už obsadené skúste pridať číslo napr. [email protected] , prípadne zadajte iné meno. Pokiaľ si môžete len vyberať z ponúknutých mien tak si vyberte to, ktoré sa vám najviac páči. 5. Dobre si prečítajte Registračné podmienky a pokiaľ súhlasíte potvrďte stlačením tlačítka súhlasím. Pokiaľ nesúhlasíte dajte nesúhlasím a email sa vám nevytvorí.
6. Ďalej môžete zadať pri niektorých serveroch aj heslo, iné vám ho pridelia automaticky. Pokiaľ si heslo zadávate sami zvoľte si niečo jednoznačné s počtom znakov minimálne 6. Malo by to byť heslo ktoré viete iba vy a nie znamenie zverokruhu, či iné banality, ktoré uhádne každý 2 váš priateľ. Pokiaľ vám server pridelí sám heslo, tak si ho pri prvom prihlásení zmeňte (položka nastavenia) aby ste nemuseli nosiť papieriky s nezmyselnými heslami po vreckách. 7.

Niektoré servery po vás požadujú aj vyplnenie ďalších doplnkových informácií. Tieto údaje vypĺňať nemusíte aj keď na niektorých serveroch je to potrebné aby vám emailové konto nakoniec vytvorili. Údaje si samozrejme vymyslite. Pokiaľ niektorý server chce aby ste vyznačili vaše záujmy, a pod., tak si dobre pozrite čo označujete, lebo vám budú chodiť správy reklamného charakteru (spam) do vašej schránky. A to vie riadne otráviť život.
8. A môžete posielať a prijímať prvú poštu.
Porovnanie výhod a nevýhod oproti emailovým klientom (Outlook...):
Výhody:
-jednoduché použitie odkiaľkoľvek
-služba je zadarmo
-na prezeranie pošty postačuje prehliadač stránok
-jednoduchá adresa [email protected]
-možnosť doplnkových služieb
-niektoré servery vám k emailu priamo pridajú aj priestor pre webstránku
Nevýhody:
-pri prezeraní pošty musíte byť neustále pripojení
-obmedzená kapacita schránky
-obmedzený počet aj veľkosť príloh
-otravné reklamy od poskytovateľa služby
-pomalé načítavanie
-preťaženosť stránky.

Zdroje:
internet -

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk