referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Archivovacie zariadenia
Dátum pridania: 15.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jofe
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 721
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.2
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 10m 20s
Pomalé čítanie: 15m 30s
 
1. ÚVOD

Archivovacie zariadenia nám umožňujú archivovať súbory na rôzne zariadenia tak, aby boli prenosné na iný počítač a pod. Archivovacie zariadenia môžeme rozdeliť na CD-ROM, DVD-ROM a FDD. Začneme od najstaršieho zariadenia, ktorým je FDD.
2. FLOOPY DISK


Disketa je okrúhla pružná platňa v nesnímateľnom obale, na ktorej je nanesené magnetické médium. Vkladá sa do disketovej jednotky.
Diskety sa delia podľa rôznych kritérií:
1. Podľa veľkosti:
a/ 8 palcová; 5,25 - palcová v súčasnosti sa už nevyužívajú
b/ 3,5 palcová

2. Podľa počtu záznamových strán:
a/ SS - Single side - s jednostranným záznamom
Magnetické médium je nanesené len na jednej strane diskety. V súčasnej dobe sa už nepoužívajú. b/ DS - Double side - s dvojstranným záznamom
Magnetické médium je na oboch stranách diskety, t.j. záznam sa realizuje na oboch stranách. 3. Podľa hustoty záznamu:
a/ SD - single density - jednoduchá hustota v súčasnosti sa už nepoužíva. b/ DD - double density - dvojnásobná hustota
c/ HD - high density - vysoká hustota2.1 Ako funguje disketová mechanika

Ak vložíme disketu do disketovej jednotky, disketa sa rýchle roztočí. Dva čítacie/zapisovacie hlavy na dvoch stranách zovrú disk a urobia kontakt s týmto magnetickým médiom. Keď chcete otvoriť nejaký súbor na diskete, procesor vyšle signál do disketovej jednotky, aby akcelerovala na maximálnu otáčkovú rýchlosť ktorá je približne 300 ot/min, v tom istom čase krokovací motorček pripojený k read/write hlave posunie hlavy na pozíciu 0 na disku. Čítacie hlavy nájdu pozíciu na ktorej sa nachádza vami zvolený súbor na stope 0, ktorá obsahuje údaje (t.j. veľkosť a pozíciu) o všetkých súboroch na disku. Keď hlavy dosiahnu danú pozíciu súboru, kde začína, počítajú magnetické čiastočky na diskete, ktoré vyvolávajú kladné alebo záporné napätie na hlavách, tie to posielajú do počítača, ktorý ich vyhodnocuje ako jednotky a nuly. Ak chceme uložiť na disketu nejaké údaje, hlavy idú na pozíciu 0 a zisťujú či je disketa plná, ak nie je zisťujú, kde môžu uložiť daný súbor.


3. CD-ROM


Prvý krát sa CD nosiče objavili na trhu v roku 1982. Dnes existujú na trhu 4 základné typy optických nosičov. Ide o CD-ROM (aj audio CD), CD-R, CD-RW DVD-ROM. CD mechaniky pracujú na princípoch optiky. Záznam je predstavovaný stopou dvoch stavov dátovej vrstvy.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: http://www.pcworld.sk/, http://home.rmci.net/rdavid/is310/week2&3/storage/, http://www.pc.sk/hw/minirecenzie/, http://www.digifoto.sk/recenzie.htm, PC REVUE
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.