referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
OSN
Dátum pridania: 01.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: skaspa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 678
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 11m 50s
Pomalé čítanie: 17m 45s
 
CIELE, PREDMET, VNÚTORNÉ ČLENENIE, CHARAKTERISTIKA
OSN vzniklo 24.10 1945. Členská základňa sa rozšírila z pôvodných 51 krajín na dnešných 187. OSN je dobrovoľnou organizáciou zvrchovaných štátov, ktorých zástupcovia sa stretávajú, aby posudzovali najzávažnejšie sporové problémy, ktoré sa ich buď individuálne alebo kolektívne dotýkajú. Vychádzajú pritom z komplexu pravidiel a zásad, ktoré sú zakotvené v Charte OSN. Chartu OSN podpísali 26. júna 1945 v San Franciscu zástupcovia 50 krajín. Neskôr sa k nim ako 51. štát pripojilo Poľsko.
OSN si pri svojom založení vytýčila 4 hlavné ciele:
- Udržiavať mier na celom svete
- Rozvíjať priateľské vzťahy medzi národmi
- Spoločne presadzovať zlepšovanie životných podmienok chudobných ľudí, bojovať proti hladu, chorobám a negramotnosti, vyzývať k rešpektovaniu ľudských práv a slobôd na celom svete
- Byť fórom, ktoré bude národom pomáhať pri plnení uvedených cieľov.
Sídlom OSN sa stal New York. Terajšie sídlo OSN tvoria 4 budovy. Pozemok, budovy OSN tvoria medzinárodnú zónu OSN. OSN disponuje vlastnou vlajkou, vlastnými bezpečnostnými zložkami, poverenými ochrankou celého sídla a vydáva vlastné poštové známky. Oficiálnymi jazykmi sú arabčina, čínština, angličtina, francúzština, ruština, španielština.
OSN ako rozpočtová organizácia zostavuje dva druhy rozpočtov:
- Riadny rozpočet pokrýva výdavky Sekretariátu OSN v New Yorku a úradovníci OSN nachádzajúci sa na celom svete
- Rozpočet na mierovú činnosť poskytuje prostriedky na operácie mierových síl OSN
Inštitucionálna štruktúra OSN zabezpečuje činnosť pomocou 6 hlavných orgánov:

1. Valné zhromaždenie – hlavný orgán OSN. Každá členská krajina je zastúpená delegátom, pri hlasovaní má jeden hlas. Prerokuváva široký okruh problémov: vojenské konflikty vo svete, otázky odzbrojenia, situácia žien, mládeže a detí, problematika ľudských práv, udržateľného rozvoja atď. prijíma nových členov, volí generálneho tajomníka OSN, členov ostatných orgánov, určuje jednotlivým krajinám výšku členských príspevkov do rozpočtu OSN. Na riadnom zasadaní sa schádza 1 ročne tretí utorok v septembri a na dobu najmenej 3 mesiacov.

2. Rada bezpečnosti – môže rokovoať o akomkoľvek svetovom probléme. Je označovaná za hlavného ochrancu svetového mieru a zaoberá sa výhradne otázkami bezpečnosti. Má 15 členov, a to 5 stálych (Čína, Francúzsko, Ruská federácia, Veľká Británia a USA) a desať nestálych volených Valným zhromaždením na 2 roky.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
OSN SOŠ 2.9706 360 slov
OSN SOŠ 2.9939 474 slov
OSN SOŠ 2.9344 3764 slov
OSN GYM 2.9738 1417 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.