referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Sobota, 28. januára 2023
Koniec storočia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 411
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Čo sme si navarili...

pred sto rokmi, to si aj musíme dnes – v novom tisícročí zjesť. Zdá sa, že ignorácia otázok ako demokratizácia, koloniálne konflikty, politika zbrojenia, bezohľadnosť, národné sebavedomie, imperiálna svetová politika je dedičná:


1901 – začiatok 20. storočia
Nad celou spoločnosťou sa vznášal oblak optimizmu a viery v pokrok. Priemerní občania úplne stabuizovali akýkoľvek spoločenský problém (napr. britský koncentračný tábor v Južnej Afrike) a bezhlavo sa upäli na pokrok bez zamyslenia, kam vlastne smeruje. V dôsledku industrializácie (napr. Sibíri) a bohatnutia vyspelých svetových veľmocí začína nebadane klíčiť akési napätie. Opraty sveta vedie buržoázia. Na Slovenský národ výrazne agituje Slovenská národná strana. 04. – 05. 01. sa koná v Banskej Bystrici súdny proces s 28 poprednými slovenskými vlastencami, obvinenými z poburovania pri návšteve talianskeho novinára. 03. – 04. 02. – Nór Peter Ostlund exceluje na ME v rýchlokorčuľovaní na Štrbskom plese. V podtatranských osadách začína prekvitať cestovný ruch. Zomiera niekoľko výrazných osobností: Friedrich Nietzche, Oscar Wilde, Michal Chrástek (rím.-kat. kňaz, zakladateľská osobnosť v oblasti bibliografie a encyklopedických prác). Sigmund Freud vydáva „Výklad snov“. V Taliansku spáchajú atentát na prezidenta Umebrta I. V USA je opať pri moci McKinley, Theodor Roosvelt je viceprezidentom. Nemecká ríša prijíma Druhý zákon o loďstve a nového ríšskeho kancelára Bernarda von Bulow. Svätý otec Lev XIII. vyhlasuje rok 1900 za Svätý a vyzýva celú katolícku obec na púť do Ríma. 14. –22. 07. – Paríž žije II. novodobými letnými olympijskými hrami. Gróf Zeppelin uskutočnil prvý pokusný let na vzducholodi vlastnej konštrukcie. V Číne potlačili povstanie Boxerov namierené proti kresťanstvu a cudzincom...


2001 – začiatok 21. storočia
Nad spoločnosťou pláva oblak strachu a obáv z budúcnosti. Pokrok nabral šialené obrátky. Namiesto toho, aby sa človek odbremenil od veľkej fyzickej, alebo psychickej námahy, strhol ho vír stresu, depresií, civilizačných chorôb (V USA umiera denne na AIDS 100 ľudí). Upriamil sa na zachovanie vlastnej existencie a identity. Opraty sveta vedú peniaze.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.