referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Natália
Štvrtok, 6. októbra 2022
Smrť
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 163
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Reikarnácia
Tento pojem znamená „znovuvteľovanie“ a podľa indickej predstavy označuje osud duše, nasledujúci po smrti, pri jej púti v kolobehu existencie: človek sa môže znovu narodiť ako človek, ako zviera, ako rastlina, alebo dokonca ako boh alebo obyvateľ pekla. Sťahovanie duší je základným učením etiky a filozofie budhistov, hinduistov a džinistov.

Pochovávanie
Spôsob a rituály pochovávania mŕtvych závisí v jednotlivých náboženstvách na predstavách o prechode k posmrtnému životu. V Egypte dávali mumifikovaným mŕtvym najbohatšiu výbavu. Tibetskí budhisti dodnes prenechávajú mŕtvoly supom. Naproti tomu je pochovávanie do zeme a spaľovanie mŕtvol asi najpôvodnejšou formou pochovávania. Odopieranie pohrebu bolo tvrdým trestom.

Smrť
Podľa predstáv väčšiny národov o posmrtnom živote je smrť považovaná nie za zánik, ale za prechod z jedného stavu do druhého. Niet divu, že väčšina pohrebných rituálov sa dá vykladať ako prechodové rituály. V mýtoch má predstava o smrti ako prechode svoj výraz v podobe „sprievodca duší, ktorý nesie duše zomrelých do neba. Prevádza ich cez rieku, alebo cez most do iného sveta.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.