Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Zdravie

120/80
Poznáte tieto čísla?
Hovoria vám niečo? Viete, že by vás mali sprevádzať po celý život? Vyjadrujú optimálny krvný tlak zdravého dospelého človeka, a to v každom veku? Je teda mylné domnievať sa, že náš krvný tlak môže s vekom stúpať. Akékoľvek zvýšenie krvného tlaku je varovným signálom. Ozaj, poznáte tie svoje „čísla“? Viete aký máte krvný tlak a aký tlak mali vaši rodičia?

Prečo by vás to malo zaujímať?

Optimálny krvný tlak je jednou z dôležitých podmienok života bez istých vážnych zdravotných komplikácií. Napríklad, výskyt mozgovej porážky ju u mužov s vysokým krvným tlakom 8 x vyšší, než u mužov s normálnym krvným tlakom a výskyt ischemickej choroby srdca takmer 3 x vyšší. Podobne je to aj u žien.
Pritom na Slovensku, podľa výsledkov prieskumu programu CINDI SR, došlo v období rokov
1993 – 1998 k zvýšeniu výskytu vysokého krvného tlaku u mužov o 8 %. Zvýšený vysoký krvný tlak má v súčasnosti u nás takmer každý druhý dospelý muž a každá tretia až štvrtá dospelá žena.

Prečo je to tak?

V spoločenstvách, ktoré dosiaľ žijú prírodným a tradičným životom, v oblastiach, zatiaľ nedotknutých tzv. západným typom civilizácie, pretvára krvný tlak na hladine 120/80 mmHg po celý ľudský život. Ľudia s vysokým krvným tlakom sú tam výnimkou. Cesta od prirodzených a tradičných foriem života k problematickému pohodliu a nadbytku konzumnej spoločnosti, akoby niekedy presahovala adaptačné a regulačné rezervy nášho organizmu. Tak dochádza u jednotlivcov, ale i u celých spoločenstiev, vystavených nárokom veľkých spoločenských zmien, k vzostupu hodnôt krvného tlaku.

Vás sa to netýka?

Možno sa cítite fajn a nemáte nijaké ťažkosti...
Ale viete prečo sa vysokému krvnému tlaku hovorí „tichý zabijak“? Až príliš často je jeho prvým príznakom osudná, invalidizujúca príhoda, ako mozgová porážka, či srdcový infarkt. Takejto príhode však predchádzali roky neprimeranej záťaže srdca a ciev v životne dôležitých orgánoch, spôsobenej nespoznaným vysokým krvným tlakom. Jediný spôsob, ako sa chrániť pred následkami vysokého krvného tlaku je jeho včasné spoznanie – meranie tlakomerom!

Možno si myslíte, že predsa existuje celá paleta liekov, ktoré váš vysoký krvný tlak vyliečia...

Áno, za určitých okolností je užívanie liekov, ktoré znižujú krvný tlak nevyhnutné. Avšak pri liečbe vysokého krvného tlaku liekmi platí tzv. pravidlo polovíc. Len polovica ľudí s vysokým tlakom o ňom vie.

Len polovica z tých, ktorí o svojom vysokým krvnom tlaku vedia, pravidelne užíva lieky a chodí na kontroly. Len polovici tých, ktorí lieky užívajú, sa hodnota krvného tlaku dlhodobo normalizuje. Naviac lieky na krvný tlak, tak ako všetky lieky, nie sú bez vedľajších a nežiaducich účinkov. Je teda rozhodne lepšie poznať a kontrolovať „svoje čísla“ a zasiahnuť včas, kým sa to dá, bez liekov.
Ak váš krvný tlak presahuje hodnoty 150/95 mmHg a ešte neužívate lieky, obráťte sa na svojho praktického lekára, ktorý vám ich veľmi pravdepodobne odporučí. Lekár vám však môže, po zhodnotení vášho zdravotného stavu, odporučiť lieky na zníženie krvného tlaku už pri hodnotách, ktoré presahujú 130/85 mmHg.

Kľúč k náprave je aj v našich rukách.

Zvýšený krvný tlak môže znamenať, že niektoré oblasti nášho života stratili svoju prirodzenú rovnováhu. Zvýšený krvný tlak nám môže signalizovať, že z nevedomosti, alebo z nedostatku skutočného záujmu o seba, zanedbávame niektoré oblasti svojho života. Zvýšený krvný tlak nás, ako blikajúca kontrolka, môže upozorňovať na to, že nebezpečne vyčerpávame svoje rezervy. Zvýšený krvný tlak nás môže naliehavo vyzývať na hľadanie inej cesty, než je tá, po ktorej zo zotrvačnosti práve kráčame. Túto výzvu môžeme prepočuť. Môžeme ju ignorovať. Môžeme je ale aj s vďakou prijať a vykonať tie zmeny vo svojom živote, ktoré sú potrebné.

1. Prirodzená strava je ochranou pred nadváhou a zvyšovaním krvného tlaku

Energetický primeraná a čo najprirodzenejšia strava (čo najmenej továrenský a chemický spracovaná) nás chráni pred nadváhou a stúpaním krvného tlaku. Základom ochrany je vysoký vysoký príjem zeleniny a ovocia (najmenej 1/2 kg denne v surovom stave – a to aj v zimnom období) a nekonzervovaných nízkotučných kyslomliečnych výrobkov (jogurty, tvaroh, kyslé mlieko). Pre vysoký obsah sodíka (ktorý zvyšuje krvný tlak) v soli a v konzervačných, emulgačných a iných prísadách, sa čo najviac vyhýbame priemyselne vyrábaným potravinám, ako sú sáčkové polievky, hotové konzervované jedlá, salámy, párky, iné údeniny, margaríny a rozličné umelé maslá, cukrovinky, keksy, sušienky, džemy, kompóty, nakladaná zelenina, vína, umelá šľahačka, pudingy.

2. Prirodzený pohyb je ochranou pred nadváhou, zvyšovaním krvného tlaku, ale i pred úzkosťou a napätím.

Stredne intenzívna telesná činnosť, ktorá nám prehĺbi dych, nás chráni pred nadváhou a stúpaním krvného tlaku. Nemusíte sa trápiť. Vyberte si to, čo máte radi – pohybom môže byť aj svižná chôdza, jazda na bicykli, plávanie, tanec, či práca v záhrade.

Najúčinnejšia je telesná aktivita vykonávaná denne, najmenej 30-60 minút.

3. Prirodzené vyrovnávanie sa so záťažou a stresom bez jedovatých „barličiek“.

Čo má spoločné fajčenie, pitie alkoholu, prejedanie sa sladkosťami, či nadmerné užívanie liekov na upokojenie? Sú to prejavy snahy zvládnuť nadmieru napätia v našom živote. Snahy dosiahnuť uvoľnenie, pohodu, spokojnosť.. Existujú však aj alternatívy, ktoré neubližujú. Každý z nás sa môže naučiť čeliť problémom s pokojnou a jasnou mysľou a prispôsobiť sa zmenám, ktoré v živote prichádzajú. Zaujímali by vás techniky na znižovanie úzkosti a strachu, metódy relaxácie, formy a poruchy komunikácie, poruchy v medziľudských vťahoch a ich príčiny? Poobzerajte sa po knihách na tieto témy. Možno sa niekde nablízku organizuje aj kurz na tému, ktorá je vaším problémom.

O mnohé veci sa v živote nepokúsime. Zdajú sa nám obtiažne. Obtiažnymi ich vidíme preto, že sme sa o ne dosiaľ nepokúsili.

Ak nepoznáte hodnoty svojho krvného tlaku, obráťte sa na vášho praktického lekára, alebo na Poradňu zdravia v Štátnom zdravotnom ústave najbližšie k miestu vášho bydliska a požiadajte o jeho zmeranie. Na týchto miestach aj informácie o tom, ako vysokému krvnému tlaku predchádzať (optimálny plán pre vašu fyzickú aktivitu, rady z oblasti správnej výživy, psychológie a pod.).

Krvný tlak vás môže nepríjemne zaskočiť ak:
- ste muž a máte viac než 30 rokov
- ste žena a máte viac než 45 rokov
- vám v mladosti zistili tzv. vyššie normálne hodnoty krvného tlaku (130-139/85-89mmHg)
- mali vysoký krvný tlak vaši rodičia, alebo starí rodičia
- pracujete v noci, alebo na smeny
- máte málo času na spánok, na oddych a uvoľnenie
- máte nadváhu
- obľubujete a konzumujete silne solené potraviny
- sa aktívne pohybujete menej ako 3 hodiny v týždi
- ste fajčiar/ka
- ste pravidelnejší konzument/ka alkoholu


Čo jesť vo vyššom veku?

Viac vlákniny
Tráviaci systém starších ľudí je menej výkonný, čo môže zapríčiniť rozličné zdravotné komplikácie. Veľmi nebezpečné je častá zápcha, ktorá neraz vedie k ochoreniam hrubého čreva, rakovinu nevynímajúc.

Menej tukov
Ako prvé treba vylúčiť takzvané nasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú napríklad v masle, mlieku, šľahačke, mäse, vajciach či zákuskoch. Oveľa zdravšie sú nenasýtené tuky, ktoré sa získavajú z rastlín, a polynenasýtené, ktoré poskytujú najmä ryby a morské živočíchy.

Vitamín C
V staršom veku je organizmus náchylnejší na infekcie, preto potrebuje viac vitamínu C. Jeho bohatými zdrojmi sú jahody, kivi, paprike či brokolica.

Hodnotné sú aj čerstvé ovocné a zeleninové šťavy, tie sú však ochudobnené o vlákninu.

Antioxidanty
Okrem spomínaného vitamínu C antioxidačne pôsobia aj vitamín E a betakarotén, ktorý sa v tele mení na vitamín A. Spomaľujú starnutie buniek, a teda aj všetky degeneračné procesy v tele. Najviac týchto ochrancov poskytuje čerstvíé ovocie a zelenina.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk