referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Cyprián
Utorok, 27. septembra 2022
Zdravie
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 164
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 
120/80
Poznáte tieto čísla?
Hovoria vám niečo? Viete, že by vás mali sprevádzať po celý život? Vyjadrujú optimálny krvný tlak zdravého dospelého človeka, a to v každom veku? Je teda mylné domnievať sa, že náš krvný tlak môže s vekom stúpať. Akékoľvek zvýšenie krvného tlaku je varovným signálom. Ozaj, poznáte tie svoje „čísla“? Viete aký máte krvný tlak a aký tlak mali vaši rodičia?

Prečo by vás to malo zaujímať?

Optimálny krvný tlak je jednou z dôležitých podmienok života bez istých vážnych zdravotných komplikácií. Napríklad, výskyt mozgovej porážky ju u mužov s vysokým krvným tlakom 8 x vyšší, než u mužov s normálnym krvným tlakom a výskyt ischemickej choroby srdca takmer 3 x vyšší. Podobne je to aj u žien.
Pritom na Slovensku, podľa výsledkov prieskumu programu CINDI SR, došlo v období rokov
1993 – 1998 k zvýšeniu výskytu vysokého krvného tlaku u mužov o 8 %. Zvýšený vysoký krvný tlak má v súčasnosti u nás takmer každý druhý dospelý muž a každá tretia až štvrtá dospelá žena.

Prečo je to tak?

V spoločenstvách, ktoré dosiaľ žijú prírodným a tradičným životom, v oblastiach, zatiaľ nedotknutých tzv. západným typom civilizácie, pretvára krvný tlak na hladine 120/80 mmHg po celý ľudský život. Ľudia s vysokým krvným tlakom sú tam výnimkou. Cesta od prirodzených a tradičných foriem života k problematickému pohodliu a nadbytku konzumnej spoločnosti, akoby niekedy presahovala adaptačné a regulačné rezervy nášho organizmu. Tak dochádza u jednotlivcov, ale i u celých spoločenstiev, vystavených nárokom veľkých spoločenských zmien, k vzostupu hodnôt krvného tlaku.

Vás sa to netýka?

Možno sa cítite fajn a nemáte nijaké ťažkosti...
Ale viete prečo sa vysokému krvnému tlaku hovorí „tichý zabijak“? Až príliš často je jeho prvým príznakom osudná, invalidizujúca príhoda, ako mozgová porážka, či srdcový infarkt. Takejto príhode však predchádzali roky neprimeranej záťaže srdca a ciev v životne dôležitých orgánoch, spôsobenej nespoznaným vysokým krvným tlakom. Jediný spôsob, ako sa chrániť pred následkami vysokého krvného tlaku je jeho včasné spoznanie – meranie tlakomerom!

Možno si myslíte, že predsa existuje celá paleta liekov, ktoré váš vysoký krvný tlak vyliečia...

Áno, za určitých okolností je užívanie liekov, ktoré znižujú krvný tlak nevyhnutné. Avšak pri liečbe vysokého krvného tlaku liekmi platí tzv. pravidlo polovíc. Len polovica ľudí s vysokým tlakom o ňom vie.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Zdravie SOŠ 2.9750 1650 slov
Zdravie 2.9531 568 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.