referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alexander
Utorok, 27. februára 2024
Európska únia - orgány, história, integrácia
Dátum pridania: 11.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mipko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 7 142
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 30
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 50m 0s
Pomalé čítanie: 75m 0s
 
Vznik Európskej Únie a jej história

Európska únia po oboch svetových vojnách, bola úplne zničená a jediná možnosť na rýchlu obnovu bola v nastolený trvalého mieru. V roku 1945 spojenci zlikvidovali Hitlera, no hneď nato na seba narazili dve nové sily, a to Demokratický západ a Stalinovský sovietsky zväz..
Február 1948 komunisti sa zmocnili Československa. Západ reagoval ešte ten istý mesiac Bruselským paktom medzi Veľkou Britániou, Francúzskom a krajinami Beneluxu. To bol zárodok dnešnej západoeurópskej únie. V podstate môžeme povedať, že Brusel sa stal hlavným mestom Európy vďaka Klementovi Gottwaldovi. 9. máj1950 sa považuje za prvý kameň zjednotenej Európy. Roberto Schuman a ekonóm Jeano Monnet vypracovali plán Európskeho spoločenstva uhlia a ocele, známy ako Schumanov plán alebo plán Montánnej únie. Tento návrh bol jednohlásne privítaným Nemeckom, Talianskom, Holandskom, Belgickom a Luxemburskom. Tieto štáty spolu s Francúzskom boli zakladajúcimi členmi Európskeho spoločenstva uhlia a ocele.
25. marec 1957 podpísala sa tzv. Rímska zmluva ktorou štáty ES založili Európske hospodárske spoločenstvo. Zároveň so založením EHS sa na základe druhej Rímskej zmluvy vytvorila tretia zložka Európskych spoločenstiev a to Európske spoločenstvo pre jadrovú energiu EUROATOM.
Rok 1957 sa vytvorilo na základe štokholmskej konvencie Európske združenie voľného obchodu (EZVO), ako protiváhou týmto trom Európskym spoločenstvám. · Členmi troch Európskych spoločenstiev sa stali: Francúzsko, Spolková republika Nemecko, Taliansko, Holandsko, Belgicko a Luxembursko.
· Naproti tomu členmi EZVO boli Veľká Británia, Dánsko, Švédsko, Nórsko, Švajčiarsko Rakúsko Lichtenštajnsko a Portugalsko.
Štáty ES podporovali nadštátnu integráciu, ktorá počítala s rozsiahlou integráciou, so silnými riadiacimi inštitúciami, s presunom značnej časti národných kompetencií na tieto inštitúcie, s povinnosťou realizovať mnohé ich rozhodnutia atď.
Štáty EZVO podporovali medzištátnu integráciu, ktorá chcela zostať len pri vytvorení voľného obchodu medzi svojimi štátmi, s orgánmi ktorých rozhodnutia mali často len odporúčajúci charakter. Väčšina členov EZVO boli nezávislé štáty a tak to aj malo ostať.
V roku 1962 začali prvé rokovania o vstupe Veľkej Británie do ES tie však v roku 1963 stroskotali. No situácia sa zmenila keď sa zmenila podoba uvedených troch ES a tiež podoba EZVO.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.