referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Cetanové číslo
Dátum pridania: 12.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vavro1111
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 892
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Definujte cetanové číslo paliva, ktorú vlastnosť paliva charakterizuje a ako sa zisťuje?

Palivá pre vznetové motory
Podľa frakčného zloženia rozoznávame pre vznetové motory palivá:
· ľahké, používané pre vozidlové motory,
· stredne ťažké pre niektoré motorové rušne,
· ťažké, ( sú lacnejšie, ale majú horšie vlastnosti ) používajú sa pre lodné a stacionárne motory.

Pre absolútnu väčšinu vznetových motorov sa používa motorová nafta vyrábaná z ropy.
Jej destilačné rozpätie je približne od 150 do 370 oC. Obsahuje prísady na zlepšenie nízkotepelných vlastností paliva. Okrem toho obsahuje aj prísady na zlepšenie úžitkových vlastností, ktoré sú overené a schválené výrobcami motorov. Bežne sa do nafty pridávajú farbivá a označovacie látky.

Podobne ako pre benzíny, existujú aj pre motorovú naftu predpísané teplotné rozsahy pri destilačnej skúške. Meradlom množstva pár, ktoré sa vytvoria pred vznietením paliva po jeho vstreknutí do stlačeného vzduchu, je 10 % bod destilácie. Teplota tohto bodu sa pre naftu vyrábanú u nás pohybuje okolo 170 oC. Stredný destilačný rozsah rozhoduje o tekutosti nafty (do 250 oC ľahká, 250 – 300 oC stredná a nad 300 oC ťažká nafta). Ťažké frakcie nad 350 oC majú negatívny vplyv na tvorbu usadenín v spaľovacom priestore.

Medzi najdôležitejšie vlastnosti motorovej nafty z hľadiska potrieb vznetového motora patrí vznietivosť, zápalná teplota, výhrevnosť a odolnosť voči nízkym teplotám. Je žiaduce, aby čas od okamihu vstrieknutia dávky paliva do spaľovacieho priestoru po jej vznietenie bol čo najkratší. Tento čas sa nazýva prieťah vznietenia (pred dané otáčky sa niekedy uvádza v stupňoch otočenia kľukového hriadeľa). Veľkosť prieťahu vznietenia významným spôsobom ovplyvňuje tvrdosť chodu motora. Čim je prieťah vznietenia väčší, tým má motor vyššiu tvrdosť chodu (t. j. strmosť nárastu tlaku v spaľovacom priestore), preto je snaha používať palivá s krátkym prieťahom vznietenia. Schopnosť vznietenia palív pre vznetové motory sa posudzuje cetanovým číslom. Zápalnosť paliva stúpa s rastúcim cetanovým číslom.

Cetanové číslo (CČ) vyjadruje, že palivo má rovnaké vlastnosti z hľadiska zápalnosti ako porovnávacia zmes zložená z dvoch referenčných palív.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Hlavňa - Motory
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.