referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vieroslava
Štvrtok, 30. marca 2023
Hubble space teleskop
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: blinky
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 299
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
HST je program vytvorený spoluprácou Európskej Vesmírnej Agentúry (ESA) a Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Už v štyridsiatych rokoch vynikol sen o dlhodobom observatóriu na obežnej dráhe Zeme. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch bol navrhnutý a zostrojený, ale používať sa začal až v deväťdesiatych rokoch. HST je reflektor s priemerom zrkadla 2.4 metra, ktorý sa nachádza na nízkej obežnej dráhe Zeme vo výške 600 kilometrov. Na obežnú dráhu bol vypustený z raketoplánu Discovery (STS-31) 25. Apríla 1990.
Zodpovednosť za priebeh a koordináciu pozorovaní na HST má Vedecký Inštitút Vesmírneho Teleskopu (STSCI) pri Hopkinsovej Univerzite v Baltimore, Maryland. STSCI je pre nasa spravované Asociáciou univerzít pre výskum vesmíru (AURA).
Vedecké prístroje na palube pozostávajú z troch kamier, dvoch spektrografov, a vysokocitlivých senzorov používaných pre astrometrické pozorovania. Pretože sa HST nachádza nad atmosférou Zeme tieto prístroje dokážu vytvoriť dokonalé obrázky vesmírnych objektov. Pozemský teleskop má aj pri ideálnych klimatických podmienkach rozlíšenie 1,0 oblúkovej sekundy, kdežto HST má rozlišovaciu schopnosť desaťkrát vyššiu 0,1 oblúkovej sekundy.
Pri plánovaní Veľkého Vesmírneho Teleskopu v roku 1979 sa predpokladalo, že každých päť rokov by bol teleskop prepravený na Zem tu zreparovaný a znova vypustený, okrem toho mala byť každého 2,5 roka urobená servisná prehliadka na orbite. Avšak neskôr bolo rozhodnuté, že opravy na orbite môžu byť rovnaké ako keby sa teleskop vracal každých 5 rokov na Zem. Nakoniec bol prijatý trojročný cyklus servisných prehliadok. Dve servisné misie k HST v decembri 1993 a vo februári 1997 boli veľmi úspešné. Ďalšie sú plánované na stred roku 1999 a stred roku 2002. Každý let raketoplánu však môže byť upravený podľa momentálnej potreby odstránenia nejakej chyby.
HST mal chybu sférickej aberácie zrkadla a preto misia raketoplánu Endeavour v decembri 1993 musela túto chybu odstrániť.

Vedecké prístroje na palube
Wide Field/Planetary Camera 2
Space Telescope Imaging Spectrograph
Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer
Corrective Optics Space Telescope Axial Replacement
Faint Object Camera.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.