referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Sociálna starostlivosť o zdravotne postihnutých občanov
Dátum pridania: 24.08.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bibiana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 743
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Starostlivosť o starých a zdravotne postihnutých občanov prechádza v súčasnom období významnými zmenami. Najdôležitejšou koncepčnou zmenou je postupný prechod od sociálnej starostlivosti k sociálnej pomoci, ktorá sa bude realizovať prevažne v prirodzenom – domácom prostredí. V rámci starostlivosti sa poskytujú zdravotne postihnutým občanom účelové peňažné dávky, ktoré slúžia na odstránenie, zmiernenie alebo prekonanie následkov ich postihnutia.

Základnou a rozhodujúcou podmienkou poskytnutia týchto dávok je splnenie zdravotných kritérií, ktorých splnenie z medicínskeho hľadiska posudzuje posudková komisia regionálnej národnej poisťovne, prípadne príslušné zdravotnícke zariadenie. Pri rozhodovaní o dávke sa skúma splnenie účelu dávky. Tu sa neberie do úvahy príjem a majetková situácia postihnutého občana a neuplatňuje sa ani vyživovacia povinnosť. Do okruhu účelových peňažných dávok patria jednorázové príspevky na obstaranie osobitných pomôcok, úprava bytu alebo rodinného domu, príspevok na zabezpečenie individuálnej dopravy ťažko zdravotne postihnutých občanov, príspevok na kúpu motorového vozidla, celkovú opravu a osobitnú úpravu motorového vozidla, ďalej príspevok na úhradu za úžívanie bezbariérového bytu a garáže, príspevok občanom používajúcim ortopedické, kompenzačné a iné pomôcky a príspevok nevidomým občanom.

Aby sa ľudia so zdravotným postihnutím necítili vytlačení zo spoločenského života, Slovenský zväz zdravotne postihnutých v Poprade každoročne organizuje slávnostné stretnutia, prípadne rozličné rekondičné pobyty pre svojich členov. Ľudia so zdravotným postihnutím sa rekreujú v tatranských hoteloch, napr. vo Vyšnej Boci / hotel Barbon /, Starom Smokovci. Dokonca aj v meste Poprad nájdeme hotel, ktorý poskytuje služby aj pre zdravotne postihnutých.

Hotel Poprad
Hotel Poprad poskytuje luxusné ubytovanie v príjemnom prostredí. Ubytovacia kapacita hotela je 120 lôžok v 60 – tich 2 – posteľových izbách. Z tohto počtu izieb je 9 apartmánov a 15 izieb s možnosťou prístelky. A ako som spomínala, hotel má taktiež časť kapacity vyhradenú pre telesne postihnutých klientov. Ponúka štyri izby špeciálne upravené tak, aby nebola obmedzená mobilita a bezpečnosť telesne postihnutého klienta. Každá izba je vybavená farebným televízorom so satelitným progaramom, telefónom s priamou predvoľbou, rádiom a chladničkou. Všetky izby v hoteli majú vlastnú kúpelňu s WC. Interiér izieb je vkusne doplnený kvetmi a rôznymi doplnkami.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.