referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Mimozemské civilizácie - mýtus či skutočnosť
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 031
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
V poslednej dobe je téma prejavov mimozemských civilizácii v čoraz väčšej miere centrom pozornosti. Ako huby po daždi vznikajú rôzne UFO kluby, objavujú sa tzv. kontaktéri, problematike sa venuje tlač, rozlasové stanice, televízia. O mimozemšťanoch sa hovorí s humorom i vážne hádam odvtedy, ako je človek tvorom rozumným. (A možno sme rozumní (?) práve vďaka iným civilizáciám.)
Pred 2400 rokmi filozof Metodoras tvrdil, že vo vesmíre nie sme sami. Grécky filozof Lukrécius v práci O podstate vecí hovorí o iných svetoch. G. Bruno je presvedčený o množstvách sĺnk s planétami kypiacimi životom. Huygens vidí v obývaných iných planétach vesmírnu Bohom vytvorenú harmóniu.
Len zoznam hádam najväčších mysliteľov ľudstva, ktorí o existencii inteligentného života na iných planétach nepochybovali, by bol veľmi dlhý. A čo súčasnosť, kam sme dospeli dnes v poznaní a hľadaní našich kozmických bratov?
Veda výskum možnosti existencie života a prípadných prejavov iných civilizácii nikdy neignorovala. Po návrate amerických astronautov z Mesiaca boli privezené horniny a astronauti boli dlhú dobu v prísnej karanténe. Náhodne prinesený vírus by mohol ohroziť život na Zemi. Viac ako miliardu dolárov bolo vynaložených na projekt Viking, ktorý skúmal prejavy života na Marse. Výsledky projektu sú rozporuplné. A či je známa tvár na Marse skutočne umelým výtvorom alebo len náhodnou hrou svetiel a tieňov sa určite dozvieme. Medzinárodný projekt SETI je založený na vyhľadávaní umelých signálov z blízkych i vzdialených hviezd a na hľadaní spektrálnych línií organických molekúl. Na projekt sú používané kvalitné rádioteleskopy a špeciálne vyvinuté analyzačné prístroje. Výsledky projektu síce za 35 rokov svojej existencie nepriniesli to, čo by si súčasná veda predstavovala ako nespochybniteľný prejav vesmírnej inteligencie, ale možno sa o pár rokov sami budeme zhovievavo usmievať nad tým, ako sme vlastne inteligenciu hľadali. Tak ako teda vznikol vesmír, život, inteligencia? Tieto večné otázky počas celej našej histórie, prítomnosti a určite i budúcnosti určite postupne vyriešime. Čo vieme:
Uplynulo 20 miliárd rokov od okamihu vzniku nášho vesmíru. Veľký výbuch a následné deje vytvorili čas, priestor, hmotu a energiu. Vesmír sa vyvíjal a vyvíja. V priebehu doterajšej histórie prekonal viacero bizardných vývojových etáp.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.