referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Streda, 25. mája 2022
Cholesterol
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 593
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Čo je to cholesterol?
Cholesterol je tuková látka, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu organizmu. Je zložkou každej bunky ľudského tela. Slúži na tvorbu pohlavných hormónov, vitamínu D a žlčových kyselín. Potravou sa do organizmu dostáva iba 1/3 celkového množstva cholesterolu a zvyšné 2/3 si tvorí organizmus sám v pečeni a tráviacom ústrojenstve. Dlhodobo zvýšená hladina cholesterolu v krvi môže spôsobiť vážne zdravotné problémy a je jedným z hlavných ukazovateľov rizika srdcovocievnych chorôb.
Aká je optimálna hladina cholesterolu v krvi?
Optimálna hladina cholesterolu u dospelého človeka by nemala presiahnuť 5,2 mmol/l. Za zvýšenú hladinu cholesterolu sa považuje hodnota od 5,2 do 6,2 mmol/l. Hodnoty nad 6,2 mmol/l sa považujú za vysoké a nad 7,8 mmol/l za veľmi rizikové. Čo je dobrý a zlý cholesterol?
Celkový cholesterol v krvi sa skladá z viacerých zložiek. LDL zložka, nazývaná "zlý" cholesterol, napomáha usadzovaniu cholesterolu v cievach, zužuje ich a spôsobuje nedokrvenie. HDL zložka, "dobrý" cholesterol pôsobí v cievach ako čistič a zabezpečuje odstraňovanie nadbytočného cholesterolu.
Čo ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi?
Okrem dedičných činiteľov hladinu vo významnej miere ovplyvňuje výživa. Najväčší vplyv majú tuky. Tuky zo živočíšnych zdrojov obsahujú zložky, ktoré cholesterol zvyšujú. Naopak, väčšina rastlinných tukov vďaka svojmu zloženiu hladinu cholesterolu v krvi priaznivo ovplyvňuje. Na hladinu cholesterolu v krvi ďalej vplýva cholesterol, ktorý sa nachádza v potravinách. Nadmerná konzumácia potravín s vysokým obsahom cholesterolu zvyšuje riziko jeho zvýšenej hladiny v krvi. Hladinu cholesterolu v krvi priaznivo ovplyvňuje vláknina a vitamíny.
Ktoré potraviny obsahujú najviac cholesterolu?
Najviac cholesterolu obsahujú vajcia a výrobky, ktorých zložkou sú vajcia, živočíšne tuky, ako je maslo, slanina, škvarky, bravčové mäso, tučné druhy mäsa, údeniny, vnútornosti a tučné mliečne výrobky. (smotana, smotanové jogurty, syry s vysokým obsahom tuku v sušine) a plnotučné mlieko.
Ktoré potraviny obsahujú najmenej cholesterolu?
Najvhodnejšími potravinami sú rastlinné tuky a oleje, surová zelenina, najmä cibuľa, pór, cesnak, ďalej ovocie, a to predovšetkým jablká. Veľmi dobré sú aj strukoviny (fazuľa), celozrnné pečivo pre vysoký obsah vlákniny. Z mäsa sa odporúča iba hydina, králik, ryby, a to najmä morské. Mliečne výrobky cholesterol obsahujú, preto pri ich konzumácií musíme dať prednosť nízkotučným výrobkom pred smotanovými.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Cholesterol SOŠ 2.9810 1044 slov
Cholesterol GYM 2.9676 1193 slov
Cholesterol SOŠ 2.9898 1189 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.