referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Riziká pri práci s nebezpečnými látkami
Dátum pridania: 27.09.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lpisi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 084
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 50s
Pomalé čítanie: 11m 45s
 
RIZIKÁ PRI PRÁCI S NEBEZPEČNÝMI LÁTKAMI


1. Charakteristika bezpečnosti pri práci

Bezpečnosť pri práci sa zaoberá rizikami, ktoré vznikajú pri pracovných činnostiach, sú spôsobené strojmi a zariadeniami, alebo vyplývajú z pracovného prostredia, či pracovných podmienok. Bezpečnosť je nepriamo úmerná rizikám. To znamená, že čím sú väčšie riziká vyplývajúce z nejakej činnosti, tým je táto činnosť menej bezpečná a naopak, čím sú menšie riziká, tým je vyššia bezpečnosť.
Súčasná veda o bezpečnosti práce uznáva, že neexistuje absolútna bezpečnosť, že každá činnosť, každé zariadenie skrýva v sebe určité riziko, určitý stupeň ohrozenia. Rozhodujúce je to, aby toto riziko bolo akceptovateľné. Bezpečnosť je teda stav, keď je miera zostatkových rizík akceptovateľná. Je ťažké stanoviť hodnoty, pri ktorých je riziko akceptovateľné, z čoho vyplýva, že ponímanie bezpečnosti je značne subjektívne a pre každého iné. V každom prípade je vždy závisle na jednotlivej konkrétnej situácii.

2. Povinnosť zamestnávateľa

Zákon NR SR č.330/1996 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ukladá zamestnávateľom, okrem iných povinností, zisťovať ohrozenia života a zdravia pri práci formou hodnotenia nebezpečenstiev a odstraňovať zistené zostatkové nebezpečenstva. 3. Analýza nebezpečenstiev

3.1. Základné pojmy

Nebezpečenstvo
Je podstatná vlastnosť, alebo schopnosť niečoho (materiálu, stroja, pracovnej činnosti), čo môže zapríčiniť vznik škody. Je zdrojom ohrozenia.

Ohrozenie
Je aktívnou vlastnosťou objektu ako spôsobiť negatívny jav – úraz alebo škodu.
Ak stroje, materiály, technológie a pracovné činnosti, ktoré obsahujú určité nebezpečenstvo a ak tejto ich vlastnosti je vystavený človek alebo prostredie, hovoríme o ohrození. Riziko
Týmto pojmom sa vyjadruje pravdepodobnosť, že vznikne negatívny jav a zároveň aj dôsledky tohto javu. Je mierou ohrozenia, stupňom ohrozenia.

3.2. Posudzovanie rizík

Posudzovanie rizík je :
- Systematické preverovanie toho, čo môže na pracovisku spôsobiť negatívny jav. - Zváženie, či sú súčasné bezpečnostné opatrenia dostatočné, aby nevznikol negatívny jav.
- Zhodnotenie špecifík jednotlivých pracovísk aj nad rámec bezpečnostných predpisov.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Bezpečná práca 2/1998, 2/2001, 1/2000, 3/2000
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.