referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Estera
Piatok, 12. apríla 2024
Novembrové zvyky a tradície
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 422
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Výročné zvyky v tej podobe, v akej ich poznáme z posledných storočí, majú za sebou dlhú cestu neobyčajne dynamického vývoja.
Už pravekí ľudia oslavovali slnovraty, vykonávali obrady, ktoré im mali pomôcť vrátiť zdravie, či zabezpečiť iný žiadúci cieľ.
V niektorých sa verilo, že vedia nadviazať kontakt so zomrelými a získať ich priazeň. Formovali sa prvé kulty, mágie. V neskoršom historicko-spoločenskom vývoji podmienilo poľnohospodárstvo, ako základný spôsob obživy obyvateľstva nový rozvoj výročných zvykov. Človek dávnych dôb veril v existenciu nadprirodzených síl, démonov, božstiev, rôznym spôsobom personifikoval prírodu, jej úkazy a živly. U Slovanov boli najbežnejšími obetami orechy, med, syry, pečivo, vajíčka, vzácnejšími boli: hydina, dobytok. Za najcennejšie boli považované ľudské obete. Neskôr sa tieto obraty stiahli, keď bolo prijaté kresťanstvo za oficiálne.
PRIADKY: Z hľadiska zvykoslovia mali veľký význam priadky, ktoré organizovali dospelé dievčatá. Začínali v druhej polovici októbra, najneskôr po prvom novembri a trvali do konca fašiangov. Príchod dievčaťa na priadky bol znakom, že ho možno považovať za dospelé. Mládenci prichádzali na priadky v tzv. „dievocké dni“, kedy boli netrpezlivo očakávaní. Ak dlhšie neprichádzali, dievčatá sa uchyľovali k rozličným čarom, pomocou ktorých sa ich snažili prilákať. Dievčatá priadli a neskôr izbu využívali na rôzne hry a tanečné zábavy. Priadky u nás zanikli v súvislosti s rozšírením podnikov na spracovanie textílií.
KATARÍNA - 25. november
V tento deň bolo možné robiť rôzne čary, či už zo zámerom pozitívnym, alebo škodlivým. Na strednom Slovensku v tento deň jedli cesnak a robili ním aj kríž na dverách, aby boli chránení pred strigami. S Katarínou súvisela povera, že v dome, ktorého prvým návštevníkom je žena, sa bude celý rok riad rozbíjať. Iným zvykom bolo púčkovanie konárikov. V pohronských obciach dievčatá zasadili do pieskom naplneného črepníka konárik čerešne a každý deň ho zalievali vodou, ktorú nosili v ústach z potoka. Ak vetvička do Vianoc vykvitla, dievča verilo, že sa do roka vydá.
V tento deň sa tradujú katarínske tanečné zábavy.
ONDREJ - 30. november
Podľa pranostík, aké počasie bolo na Ondreja, také malo byť celú zimu. Ďalej to boli rôzne zvyky, ako váľanie plotov, bielenie oblokov vápnom. K bežným čarom patrilo varenie halušiek s lístočkami, pričom spôsob bol rozličný. Napr.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.