referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tatiana
Streda, 1. februára 2023
Potravinové prísady
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 284
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Čo sú to potravinárske aditíva a čo si mám pod týmto pojmom predstaviť?
Pre lepšiu orientáciu a priblíženie možno aditíva rozdeliť podľa ich "účinku" v potravinách na antioxidanty, emulgátory a stabilizátory, konzervačné prísady, farbivá, sladidlá, vôňové a chuťové látky a ostatné. Je výrobca povinný uviesť na obale výrobku jeho zloženie?
Povinnosť výrobcu je uviesť všetky údaje v slovenskom jazyku a v nekódovanej forme. Výnimku predstavuje iba označovanie výrobnej šarže pre potreby výrobcu a kód aditívnej látky - prísady. Napríklad E 300 je označenie pre kyselinu askorbovú, E 322 pre lecitíny. Názov potraviny musí obsahovať aj spôsob jej úpravy (v prášku, drvené, mleté, sušené, pasterizované) Na obale musí byť uvedené meno výrobcu, jeho sídlo a štát. Trvanlivosť potravín sa uvádza dvomi spôsobmi. Buď dátumom minimálnej trvanlivosti (minimálna trvanlivosť do…) alebo dátumom použiteľnosti (spotrebujte do…).
Môžu niektoré látky vo výrobku vyvolať alergické reakcie?
Vyhláška č.293/1997 MZ predpisuje informovať spotrebiteľa o zdravotnom riziku vyplývajúcom z látok obsiahnutých vo výrobku, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie u citlivých osôb. Ak výrobok obsahuje fenylalanín, musí byť označený nápisom "nevhodné pre chorých na fenylketonúriu", ak obsahuje lepok - "nevhodné pre chorých na celiakiu a laktózu - "nevhodné pre osoby s neznášanlivosťou laktózy". Takto nemusia byť bežne označené cereálne výrobky s lepkom a mliečne výrobky s laktózou. Musí byť na výrobku uvedená jeho nutričná hodnota?
Áno, podľa zákona o potravinách musí. Ide o obsah energie, živín, minerálnych látok a vitamínov. Tieto hodnoty musia byť uvedené predpísaným spôsobom, na jednom mieste vo forme tabuľky. Iba ak to priestor na etikete neumožňuje, možno tieto dáta uviesť formou riadkového textu. Obsah vitamínov a minerálnych látok sa uvádza iba v prípade, ak ich množstvo dosahuje aspoň pätnásť percent dennej odporúčanej dávky. Na obal sa môžu uviesť aj zvláštne výživové vlastnosti potravín.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.