referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Volejbal
Dátum pridania: 04.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Evanga
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 553
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Volejbal hrajú dve šesťčlenné družstvá na obdĺžnikovom ihrisku, ktoré je v strede rozdelené vysokou sieťou. Každé družstvo sa v rámci troch povolených dotykov snaží odbiť loptu na polovicu súpera tak, aby ju nemohol spracovať a vrátiť späť. Hrá sa s ľahkou, pružnou loptou. Volejbal sa hrá predovšetkým v hale, ale aj na antuke alebo na tráve. Zápas rozhoduje minimálne jeden rozhodca. Vo významných súťažiach je rozhodcov 5.

Bodovanie
Volejbalový zápas sa delí na sety. Oficiálne zápasy sa hrajú na 3 vyhraté sety. V prvých troch, resp. štyroch setoch vyhrá to družstvo, ktoré ako prvé dosiahne 25 bodov, musí však mať minimálne o 2 body viac ako súper. Ak dvojbodový náskok nemá, set pokračuje ďalej až do dvojbodového rozdielu. Pri rovnosti setov 2:2 sa hrá rozhodujúci set. Na víťazstvo v tomto sete stačí získať 15 bodov, opäť však musí byť dvojbodový rozdiel. Všetky sety sa hrajú tak, že každá chyba znamená bod pre družstvo, ktoré sa chyby nedopustilo.

Ďalšie pravidlá
Hráč musí podať do 5 sekúnd po zapísknutí rozhodcu. Môže urobiť jeden tzv. pokus o podanie – vyhodiť si loptu a nechať ju dopadnúť na zem bez toho, aby sa jej dotkol. Pri podaní sa nesmie dotknúť zadnej čiary. Každý hráč podáva, pokým jeho družstvo neurobí chybu. Potom podáva súper, musí sa však posunúť o jedno miesto v smere hodinových ručičiek, a pritom zachovať také poradie hráčov, aké mal na začiatku setu. Lopta sa musí odbíjať, nesmie sa držať a hádzať a odbiť mimo ihriska do autu. Každé družstvo má tri odbitia na to, aby odbilo loptu na stranu súpera, pričom blok sa za dotyk nepočíta. Hráči sa v odbíjaní musia striedať, t.j. s výnimkou odbitia po bloku nesmie žiadny hráč odbiť loptu bezprostredne dvakrát za sebou. Pri podaní sa lopta nesmie dotknúť siete, v nasledujúcej hre je dotyk povolený. Hráči sa nesmú dotknúť siete a preniknúť na polovicu súpera, t.j. mať na polovici súpera celé chodidlo, ruku alebo inú časť tela.
Blok môže presiahnuť na polovicu súpera, ale blokovať sa môže až vtedy, keď súper zaútočil. Pravidlá zakazujú blokovať podanie či nahrávku.

Priebeh hry
Hra sa začína podaním jedného družstva, nasleduje príjem podania, nahrávka a útočný úder druhého družstva. Družstvo, ktoré podávalo, bráni blokom a v poli, nahráva, útočí, súper opäť blokuje atď. Celý tento reťazec prerušuje pri chybe rozhodca a priznáva družstvu, ktoré neurobilo chybu, bod a právo podania.
Ihrisko
Ihrisko má rozmery 18 x 9 m. Stredová čiara ho delí na dve polovice.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Volejbal SOŠ 2.9707 1903 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.