referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Kámasútra
Dátum pridania: 16.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 425
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 8m 10s
Pomalé čítanie: 12m 15s
 
Kámasútru, poučenie o láske, napísal mudrc Vátsjájana pred dvetisíc rokmi. Dielo tvoril na brehoch Gangy v meste Benáres ako súčasť svojich náboženských povinností. V sanskrite písaný originál obsahuje 2250 osemslabičných štvorveršov. Sútra je tvorená súborom aforizmov a predstavuje najstručnejší spôsob ako vyjadriť princípy vecí. V ústnej tradícii, ktorá v minulosti prevládala, zaisťovala sútra najľahší spôsob uchovania vedomostí. Postupom času sa však stalo nutnosťou popísať tieto zhustené myšlienky v komentároch, o ktoré sa neskorší autori opierali, aby svojim štúdiám dodali formu a hĺbku.

Kámasútra dodnes zostáva jednou z najväčších svetových kníh, klasickou príručkou lásky. Tvorí súčasť bohatej tradície indickej erotiky.

V starej Indii bola obecne uznávanou súčasťou povinného vzdelania, ktorú museli muži študovať spoločne s inými vedami. Mudrci sa však nevedeli zhodnúť na tom, či majú tak činiť aj mladé dievčatá a to predovšetkým v čase, keď ešte nie sú vydaté. Podľa tvorcu Kámasútry by však aj ženy mali poznať, aspoň čiastočne, túto knihu lásky.
Kámasútra definuje zdravú prirodzenosť vzťahu medzi mužom a ženou. Ponúka spôsob ako sa chovať, keď hľadáte partnerku či partnera, ponúka množstvo ciest ako dosiahnuť sexuálne uspokojenie tak, aby boli žena aj muž, či milenka a milenec šťastní.

Sám Vátsjájana však napísal: "Táto kniha by nemala byť využívaná iba ako nástroj k uspokojovaniu našich žiadostí. Človek, ktorý sa zoznámil so základnými princípmi náuky o láske, dbá o svoju bezúhonnosť (dharma), zdravie (artha) a telesné potešenie (káma) a váži si zvyky všetkých ostatných ľudí, takže určite dokáže ovládať svoje zmysly. Skrátka, múdry a skúsený človek, ktorý dbá na dodržiavanie dharmy, arthy a kámy tak, aby sa nestal otrokom svojich vášní, dosiahne úspech vo všetkom, do čoho sa pustí."

Káma, hinduistický boh lásky, nestelesňuje iba sexuálnu rozkoš, ale všetky potešenia z piatich zmyslov: zo sluchu, zraku, čuchu, dotyku a chuti. Akákoľvek vec, ktorá sa k zmyslom vzťahuje, môže človeku poskytnúť neobmedzené šťastie.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Kámasútra
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.