referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Školská hygiena
Dátum pridania: 24.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: fluss
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 339
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
LIEČEBNO – PREVENTÍVNA STAROSTLIVOSŤ O ŽIAKOV

Počas celej školskej dochádzky prichádzajú žiaci do styku s kolektívom, ktorý zahŕňa jednotlivcov rôznej telesnej a duševnej vyspelosti a rôznej odolnosti voči chorobám, vonkajším i vnútorným psychickým tlakom. Spravidla trávia žiaci vyučovanie v jednej miestnosti, čím sa zvyšuje riziko prenosu chorôb. Je preto nutné prijať určité opatrenia, aby sa zamedzilo šíreniu rôznych infekcií. O tomto hovorí i Lipková: „Kolektívny spôsob života v sebe skrýva možnosti pre vznik a šírenie chorôb medzi deťmi, najmä pri zanedbaní hygienicko – epidemiologických požiadaviek. Napomáha tomu hlavne vzájomný styk detí, nedostatočná hygienická úroveň prostredia, zanedbávanie zásad osobnej hygieny, nedostatky v spoločnom stravovaní, v zásobovaní vodou a pri odstraňovaní odpadkov.“ Okrem toho každý žiak ako individuálna osobnosť nesie v sebe určitý genetický materiál, v ktorom sa môžu prejaviť i rôzne druhy dedičných ochorení. Týmto ako učitelia zabrániť nemôžeme, ale musíme ich brať na vedomie a podľa toho i vyvíjať k žiakom individuálny prístup.
Okrem mnohých ďalších činiteľov, na výchovno – vzdelávací proces pôsobí i absencia žiakov. Tá, ak je vysoká, celý proces značne spomalí. Jasne teda vidíme potrebu preventívneho pôsobenia a starostlivosti o žiakov. Chorobám možno predchádzať rôznymi spôsobmi. Sú to predovšetkým:
· otužovanie – upevňuje odolnosť proti chorobám najmä dýchacieho systému. Dieťa sa tak stáva odolnejším voči náhlym zmenám teploty. Otužovanie je možné robiť viacerými spôsobmi. Je to napr. vhodné oblečenie – čiže neobliekame deti príliš teplo, ak to nie je nutné. Vhodné sú tiež zdravotné prechádzky vo vlhkom, daždivom počasí, ak zabezpečíme deti tak, aby ich oblečenie nepremoklo. Vhodné sú pršiplášte, galoše. Ďalej je dobré pri umývaní detí v sprche striedavo púšťať teplejšiu a vlažnú vodu. · zdravé stravovanie
· pohyb a telesný rozvoj – zdravý pohyb rozvíja srdcovo-cievnu sústavu. Silnejšie srdce detí tak dokáže lepšie prekonávať i náhlu väčšiu záťaž. Tomuto rozvoju napomáha telesná výchova, ktorá je zaradená v učebných osnovách. Iba 2 –3 hodiny pohybu v týždni je veľmi málo, preto je dobré podporovať deti v ďalšom pohybe a hrách, napr. v školských kluboch, mimoškolských aktivitách, prípadne odporučiť deťom a rodičom rôzne športové kluby a voľnočasové aktivity rozvíjajúce telesnú zdatnosť detí.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Lipková, V. a kol.: Hygiena dětí a dorostu. Praha 1977, Avicenum, 2.vydanie, s. 280., Vašurová, I.: Biológia dieťaťa pre pedagogické školy. 2. diel. 1. vyd., SPN, Bratislava 1979, s. 112., Košč, L.: Psychologie postiženého dítĕte a jeho výchova, SPN, 1982 Praha
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.