referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Utorok, 29. novembra 2022
Euroskeptici a eurooptimisti
Dátum pridania: 25.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zongorova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 813
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 16m 30s
Pomalé čítanie: 24m 45s
 
Výhody a nevýhody vstupu Slovenska do Európskej únie sú viaceré. Eurooptimistov je na Slovensku dostatok tak ako aj Europesimistov. V každej časti spoločnosti sa nájdu tak optimisti ako aj pesimisti. Nemôžem povedať, že určite je na Slovensku viac pesimistov, ktorí vidia všetko načierno, pretože v niektorých chvíľach majú na očiach ružové okuliare, no v iných prípadoch ich majú dole. Takisto sa správajú optimisti, niekedy je všetko v najlepšom poriadku no inokedy nie je podľa nich východisko. A takto to je aj ohľadom témy: Slovensko po vstupe do Európskej únie. Z môjho pohľadu z tohto vyplýva, že nikoho nemôžeme na 100% zaradiť medzi optimistov a nikoho nemôžeme na 100% zaradiť medzi pesimistov. Každý človek je indivíduum, má svojský pohľad na svet a takisto má svojský a jedinečný pohľad na akúkoľvek situáciu. To platí aj pre tento prípad. Z poznatkov, ktoré mám, ale existujú dve skupiny ľudí, ktorí majú rôzny pohľad ( v jednotlivých oblastiach ) na vstup SR do Európskej únie. Delia sa na eurooptimistov a europesimistov. Ich prognózy, argumenty a vízie sú teda rôzne a odlišné.
Vo väčšine oblastiach sa predpokladá a čaká, že výhody sa dostavia samé, bez akéhokoľvek pričinenia, a že voči nevýhodám nemôžeme nič urobiť ani nič podniknúť.
„Zjavne či skryto sa ignoruje fakt, že integrácia predstavuje predovšetkým na jednej strane šance a príležitosti, ktorých sa treba vedieť chopiť, a že na druhej strane je spojená aj s určitými rizikami a ohrozeniami, ktoré je potrebné vedieť včas identifikovať a minimalizovať. Príliš často sa pritom „abstrahuje“ od nezastupiteľného predpokladu, ktorým je nevyhnutnosť tvorivého kreatívneho prístupu ku koncepčne programovému vyhľadávaniu, vytváraniu a racionálnemu využívaniu integračných príležitostí, ktoré až tak nadobúdajú podobu reálnych výhod. A naopak. Pasívne vyčkávací prístup spojený s neschopnosťou vidieť, kde sú šance a vedieť ako ich využiť, s neschopnosťou včas rozpoznávať riziká a vedieť im čeliť – to všetko sa v konečnom dôsledku stáva reálne nevýhodou.“

2. Eurooptimisti – výhody vstupu Slovenska do Európskej únie
Z rôznych výskumov sa prišlo k záverom, že výhod vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie je viacero, hoci všetci občania o niektorých ani nevedia. A preto vám v tejto kapitole urobím stručný prehľad výhod.
Najväčšou hrozbou na Slovensku, lepšie povedané na východe Slovenska, je nezamestnanosť, a preto sa budem v prvom rade sústreďovať na ňu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: OBROVSKÉ ROZDIELY V NEZAMESTNANOSTI V EURÓPE. 2003. In: ETrend - prvý ekonomický server. Rubrika, Európska únia, 18.11.2003. http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=29489, ROČNÉ NÁKLADY MISIE. 2003 In: Iformat.sk. Politika a spoločnosť, Slovensko v Európe. http://iformat.sk/1-10054870-21284335-j00000_detail-8c, SLOVENSKO A EÚ. 2003. In: Svet EÚ. http://www.sveteu.tk/, SLOVENSKÝ RÓMOVIA NEDOSTANÚ V EÚ AZYL. 2003. In: Pravda. Homepage, Správy, Európska únia, 12.11.2003, 15:52:38. http://spravy.pravda.sk/sk_eu.asp?r=sk_eu&c=A031112_155238_sk_eu_p04, ŠIKULA, M. a i. 2003. Ekonomické a sociálne súvislosti integrácie Slovenska do Európskej únie. In: ÚSTAV SLOVENSKEJ A SVETOVEJ EKONOMIKY SAV. Bratislava. 2003. Výskumné práce č. 28. http://www.ekonom.sav.sk/Files/Studia2003.pdf
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.