referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Fajčenie a vplyv na organizmus
Dátum pridania: 26.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Almo2
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 128
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
Väčšina rizík, ktoré hrozia pri potápaní, súvisia z dlhodobým fajčením. Potápača ovplyvňuje fajčenie najmä vznikom :
· poškodenia pľúc
· nadprodukcie hlienu a hlienových zátok
· zmeny v krvnej saturácii pO2 a pCO2
· vzostupom CO v krvi
· poškodenia rôznych orgánov


Vplyv na pľúca. Fajčenie vplýva na pľúca prevažne vznikom chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP), vzostupom dychového odporu a poškodením povrchovej vrstvy pľúc. Chronická obštrukčná choroba pľúc.


Pri dlhodobom fajčení cigariet dochádza k chronickému poškodzovaniu pľúcneho parenchýmu, čo má za následok vznik chorobného stavu nazývaného chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Ide o súbor ochorení, ku ktorým patrí :
· emfyzém pľúc - ireverzibilná dilatácia vzduchových priestorov a ich deštrukcia
· chronická bronchitída - chronický zápal priedušiek
· bronchiektázie - ireverzibilný rozšírenie len stredných a menších bronchov (širších ako 2 mm) zapríčinené spravidla zápalovými zmenami
· bronchiálna astma - viď článok Astma a potápanie v sekcii pneumológia
Obštrukcia pri tejto chorobe, pod vplyvom horeuvedených ochorení, vzniká v terminálnych (koncových) bronchioloch (priedušničkách). Okrem zápalovej obštrukcie, aj súčasti cigaretového dymu (kadmium, nitrogen dioxid) poškodzujú alveoly a spôsobujú emfyzém pľúc - čiže alveolárne septá popraskajú a vytvoria väčšie dutinky, v ktorých sa zadržiava vzduch. To zvyšuje riziko vzniku pľúcnej barotraumy a vzduchovej embólie. Podľa jednej štúdie 50% potápačov s pľúcnou barotraumou malo abnormality pľúcneho tkaniva, pričom až 55% potápačov bolo fajčiarov (Dr. Sawatzky). Dychový odpor.


Ďalším faktorom, ktorý vzniká pri CHOCHP je zvýšený dychový odpor. Podľa niektorých štúdii dlhodobé potápanie spôsobuje spirometricky overiteľnú redukciu v maximálnych - stredných exspiračných prietokoch (MMEF) - ide o meranie vzdušného prietoku v najmenších dýchacích cestách. To spôsobuje zvýšenie dychového odporu a zvýšenie rizika pľúcnej barotraumy a vzduchovej embólie. Podľa iných štúdii fajčenie (nezávisle od CHOCHP) spôsobuje podstatné zvýšenie dychového odporu, hlavne tým, že cigaretový dym spôsobuje konstrikciu (stiahnutie) bronchiolov. Táto konstrikcia trvá až 35 min. po požití cigarety. 24 hodinová cigaretová absencia spôsobí výrazné pozitívne stúpnutie respiračných parametrov (Dr. Sawatzky). Z toho vyplýva, že nielen fajčenie spôsobuje zvýšenie dychového odporu, ale aj samotné dlhodobé potápanie.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.