referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hilda
Pondelok, 11. decembra 2023
Fajčenie a sexualita
Dátum pridania: 26.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Almo2
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 384
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Odborné publikácie často prinášajú správy o sledovaní vplyvu nikotínu na sexualitu. Napríklad vedci z parížskeho ústavu gerontológie skúmali 10 rokov vzťahy medzi fajčením a pohlavnou aktivitou a zistili, že u fajčiarov medzi 25. a 40. rokom je dva razy nižšia ako u nefajčiarov rovnakého veku.
Pri pokusoch na zvieratách sa zistilo, že psi, ktorí boli denne vystavení účinkom nikotínu, majú zvraštené semenníky; degeneratívne zmeny sa prejavujú aj na vaječníkoch. Zaznamenal sa aj pokles pohlavnej aktivity. U pokusných králikov, ktoré vystavovali účinku tabakového dymu sa stali semenníkové bunky skoro nepohyblivými.
No oslabenie pohlavnej aktivity u silných fajčiarov nie je ešte tým najvážnejším problémom. V súčasnosti sa začínajú objavovať práce, ktoré poukazujú na škodlivý vplyv fajčenia z genetického hľadiska. Zistilo sa, že tabakový dym je oveľa nebezpečenejší, ako sa predpokladalo. Škodliviny, ktoré sa nachádzajú v dechte, majú nielen spomínané kancerogénne, ale aj teratogénne (znetvorujúce) a mutagénne účinky; to znamená, že v bunkách vyvolávajú zmeny, mutácie. Mutácie môžu nastať aj v zárodkových bunkách, t.j. vo vajíčku i v spermiách, a môžu sa preniesť na potomstvo. Donedávna boli známe len vedecké práce, ktoré dokazovali, že škodliviny tabakového dymu poškodzujú vyvíjajúci sa plod v tele matky-fajčiarky. Nebolo však vysvetlenia pre podobné postihnutie potomstva tam, kde matka nefajčila, ale silným fajčiarom bol otec.
Dnes sa podarilo objasniť aj túto otázku. Zistené fakty musia otriasť každým mužom i ženou, ktorí sa rozhodli, že si založia rodinu. Mal by ich poznať každý, kto pristupuje k rodičovstu zodpovedne a záleží mu na tom, aby mal zdravé potomstvo.
Testovaním mutagénnej aktivity cigaretového dymu (t.j. aktivity spôsobujúcej zmeny dedičných vlastností) sa zistilo, že jeho kondenzát je oveľa aktívnejší mutagén ako najznámejší kancerogén benzpyrén. V spermiogramoch fajčiarov boli spermie deformované. Táto deformácia sa pokladá za následok mutačnej schopnosti tabakového dymu. Počet deformovaných spermií sa po vyfajčení 30 cigariet zdvojnásobil. Pritom sú mutované spermie schopné oplodniť vajíčko.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.