referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Ako prestať fajčiť?
Dátum pridania: 26.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Almo2
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 208
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Väčšina bývalých fajčiarov tvrdí, že prestať fajčiť nebolo pre nich až také ťažké. V čom sa ale zhodujú je, že žiť bez cigarety vyžadovalo od nich omnoho väčšie úsilie. Museli sa začať chovať a jednať inak, museli zmeniť svoj doterajší životný štýl.
Pokiaľ sa teda i Vy chcete odnaučiť fajčiť, musíte hľadať iný spôsob chovania a jednania, nájsť si svoj nefajčiarsky životný štýl.
Ponúkame Vám niekoľko rád, nápadov a návrhov. Dozviete sa z nich čo robiť, ako postupovať a ako potom bez cigarety žiť. Môžu Vám pomôcť Vašu prevýchovu uľahčiť.
Pre budúci život bez cigarety si teraz pohovorme o tom, čo Vám cigareta poskytovala a ako ju nahradíte :
Stimulácia - povzbudenie
Cigareta pomáha fajčiarovi zbaviť sa únavy, ospalosti, nudy, zvyšuje jeho aktivitu a kondíciu. Fajčiar preto vťahuje dym hlboko, s dlhšími pauzami. Ako náhradu za to si zacvičte na čerstvom vzduchu, choďte na krátku prechádzku, dajte si studenú sprchu.
Manipulácia, ceremoniál
Pre fajčiara je potešením pohrať si s cigaretou, s krabičkou cigariet, so zapaľovačom, s popolom v popolníku. Naučte sa hrať s ceruzkou, s kľúčami, čmárajte po papieri.
Relaxácia
Fajčiar fajčí pri rozčúlení, v strese, pri problémoch so zvládnutím práce. Cigareta mu poskytuje uvoľnenie. Je možné, že ho aj ukľudní. Fajčiar v týchto situáciach šlukuje častejšie a rýchlejšie, s kratšími prestávkami. Bude stačiť, keď sa niekoľkokrát za sebou zhlboka nadýchnete a vydýchnete. Efekt je rovnaký.
Nutkavá chuť
Fajčiar si musí zapáliť čoskoro po prebudení. Fajčí aj keď je chorý. To všetko sú známky závislosti na nikotíne. Nútia ho k tomu abstinenčné príznaky - nutkavá chuť na cigaretu, nervozita, obtiaže so sústredením sa, pocit hladu. Všetko zmizne akonáhle si zapáli cigaretu. Dá sa to vyriešiť inak - o tom neskôr.
Návyk
O návyku hovoríme, keď sa fajčí automaticky. V takom prípade si zaznamenávajme dôvod a čas, prečo a kedy fajčíme. Lepšie si uvedomíte, či je nutné, aby ste si zapálili.
Potešenie
Fajčiar fajčí, aby sa cítil uvoľnene, v pohode. Čaká, že mu cigareta spríjemní dané chvíle. Pozor! Pri zanechaní fajčenia títo fajčiari radi nahradzujú cigaretu sladkosťami!
Čo robiť?
Najskôr si prečítajte nasledujúce riadky, aby ste sa dozvedeli,čím je podmienené fajčenie a či ste alebo nie ste závislí na nikotíne.
· Pokiaľ ste zistili, že Vám fajčenie poskytuje len potešenie a máte radi fajčiarsky ceremoniál, musíte zmeniť svoj doterajší spôsob života, v ktorom významnú úlohu hrá cigareta.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.