referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Gejše
Dátum pridania: 14.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mononoke
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 030
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 13.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 22m 20s
Pomalé čítanie: 33m 30s
 
Každý z nás sa už určite aspoň raz stretol so slovíčkom gejša, ale kto by vedel presne povedať, čo sa za ním skrýva?
Slovo gejša sa skladá z dvoch japonských slovíčok: ,,gej“ značí umenie a ,,ša“ je výraz pre osobu alebo človeka. Voľný preklad teda znie ,,osoba, žijúca umením“. A skutočne je to výstižný preklad. Gejše sú ženy, ktoré ovládajú najrôznejšie druhy umenia od tanca, spevu cez čajový obrad až po umenie konverzácie. Ich úlohou je zabávať mužov, a vytvárať pre nich ilúziu romantiky a luxusu. Gejša je v japonskej kultúre symbolom zvrchovanej dokonalosti a umenia, ktoré Japonci chápu ako perfektné zvládnutie materiálu. Nejedná sa o žiadnu snahu o originalitu. Také sú i gejše. Počas svojho života sa neustále snažia priblížiť k tomu, aby perfektne ovládali svoje remeslo, od základov až po tie najjemnejšie odtienky. Sú krásne, ale nemajú meno. Ich kriedovobiela tvár je akoby plátnom, na ktoré si každý zo zákazníkov premieta svoje fantázie a túžby.
Mať svoju gejšu je pre japonského muža známkou istej exkluzivity a niektorí sa radi v spoločnosti ukazujú so vzdelanou a jemnou dámou, akou je gejša. Muži milujú návštevy čajovní, či už každý deň, alebo len raz za mesiac. Len tu sa totiž môžu uvoľniť, zabudnúť na svoje problémy a nechať sa rozmaznávať. Gejša je večer ich spojenkyňou, môžu jej povedať, čo si skutočne myslia, pretože vedia, že sa ich myšlienky nikto iný nedozvie. Tieto večery im dávajú príjemnejšie vyhliadky na nasledujúce dni a na úlohy ktoré ich čakajú. Gejša má prečítané vnútro každého muža, a preto vie, ako má k nemu pristupovať, kedy polichotiť, kedy porozprávať nejakú šteklivú historku. Pestuje si jeho ego ako okrasnú záhradku. A práve schopnosť konverzovať na rôzne témy si Japonci cenia na gejšách najviac. Gejše by mali poznať všetky novinky dňa, od sveta zápasníkov sumo, divadlo, čosi z histórie, jednoducho musia vedieť duchaplne rozprávať na rôzne témy.
Ponorme sa teda hlbšie do sveta gejší, ktorý dokáže okúzliť svojou schopnosťou vytvárať dokonalú ilúziu...

K d e s a v l a s t n e v z a l i g e j š e...

Existuje niekoľko verzií, ako vlastne vzniklo povolanie gejše. Každé z nich je založené viac či menej na pravde a záleží od čitateľa, ktorému z nich sa prikloní.
Niektorí veria, že skorými predchodkyňami gejší boli dve ženy žijúce v jedenástom storočí, ktoré vymysleli nový druh tanca, aby pobavili bojovníkov, vyčerpaných bojmi.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Golden, A.: Pamäti gejše. Ikar, Bratislava 1997.
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.