referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hilda
Pondelok, 11. decembra 2023
Zbrane
Dátum pridania: 15.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Maťo Lipka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 618
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Je známe, že každý ľudský vynález sa môže obrátiť proti jeho tvorcovi. A o zbraniach to platí dvojnásobne. Zatiaľ, čo v praveku slúžili na zaobstaranie potravy a ochrany pred divou zverou, v súčasnosti je to presne naopak. Ľudia sa chytajú zbraní a zabíjajú sa nimi navzájom, zdokonaľujú ich a zvyšujú ich účinnosť každým dňom, neberúc ohľad na ľudský život.
Avšak, ako skoro všetko, aj zbrane prešli určitým vývojom a v histórii ľudstva zohrali jednu z najvýznamnejších úloh. Nikto nevie, kto ich vymyslel. No už praľudia pri love zvierat používali primitívne oštepy, ktoré vznikli z opracovaných pästných klinov, na ktoré sa pomocou kože pripevnili drevené rúčky. Prevratom v zbrojárskom priemysle bolo vynájdenie luku a šípov. Nesmierne uľahčil lov, keďže dobrý strelec ním mohol skoliť zviera zo značnej vzdialenosti. Neskôr sa začal využívať v armáde a po prvý krát ho v boji použili Egyptské, Perzské, a Asýrske armády okolo r. 5000 p.n.l. Vďaka luku dokázalo niekoľko mužov zničiť väčšiu skupinu nepriateľských vojakov ozbrojených ručnými zbraňami. Luk sa využíval až do roku 1500, kedy bol nahradený ručnými palnými zbraňami. Do arzenálu sa k sekerám, oštepom a lukom časom pridali aj meče a kopije, palcáty, halapartne, kordy a iné. Každá z týchto zbraní má svoju históriu, no všetky tieto zbrane sa stali neúčinnými s nástupom pušného prachu. Pušky a pištole nahradili v rukách vojakov zastaralé meče a štíty a človeku sa tak do rúk dostáva dovtedy nepoznaná sila, ktorá zmenila spôsob boja a celkový náhľad naň. Znásobili sa náklady na výrobu, no žiaľ znásobili sa aj počty mŕtvych. Zväčšila sa aj vzdialenosť medzi bojujúcimi a keďže nepriateľ mohol číhať všade, začala sa vyvíjať obrana, ktorá je so zbraňami neoddeliteľne spojená. Na počiatku sa bojovníci chránili železnými brneniami, krúžkovanými košeľami alebo vestami z hrubej kože. Dnešní vojaci sa chránia vestami a helmami z kevlarového vlákna, ktoré sú schopné zastaviť skoro akúkoľvek guľku na nich vystrelenú (Samozrejme takí, ktorí majú na to.) .
No rozvoj zbraní sa ešte len začína. Z jedno ranových muškiet sa vyvinuli guľomety a samopaly, schopné vystreliť niekoľko stoviek guliek v priebehu pár sekúnd. Človek však neostal iba pri ručných zbraniach. Netrvalo dlho a nemotorné, pomalé delá nahradili tanky. Masívne oceľové obludy dodnes križujú krajiny, hroziac okolitému svetu svojou hrôzostrašnou hlavňou a jazdcov na koňoch uháňajúcich s bojovým pokrikom na nepriateľa nahradili ľahké obrnené vozidlá.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Ilustrovaný prehľad Vynálezy a Objavy – české vydanie (autor neuvedený), Zošit Stretnutia s Umením
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.