referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Štvrtok, 29. februára 2024
Pilové Kotúče (SOČ)
Dátum pridania: 21.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: leskomajko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 723
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 22.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 37m 0s
Pomalé čítanie: 55m 30s
 
REZANIE PÍLOVÝMI KOTÚČMI

Rezanie pílovými kotúčmi je vo všeobecnosti najrozšírenejší spôsob obrábania dreva. Rôzne konštrukcie pílových kotúčov umožňujú rezanie vo všetkých smeroch vzhľadom k priebehu drevných vlákien. Najčastejším je však rezanie pozdĺžne (hlavné ostria sú kolmo ku smeru drevných vlákien) a rezanie priečne (hlavné ostria, pokiaľ sú rovnobežné s osou otáčania, oddeľujú drevnú hmotu v smere tangenciálnom až radiálnom). Do rezu sa posúva buď obrobok (pozdĺžne rezanie), alebo nástroj (niektoré prípady priečneho rezania).
Pílovým kotúčom sa obvykle rozrezáva obrobok na menšie časti (píly omietacie, rozmietacie, skracovacie) a upravuje sa jeho tvar (píly univerzálne).
Pílový kotúč má uprostred vŕtanie pre upnutie na pílový hriadeľ a na obvode má ozubenie. Pílový kotúč je upnutý prírubami na pílovom hriadeli, ktorý je uložený v ložiskách. Pílový kotúč môže rezať v ľubovoľnej polohe (vodorovný, zvislý, sklonený). Okrem toho s ním môžeme robiť aj drážky a perá.

1.1. KLASIFIKÁCIA PÍLOVÝCH KOTÚČOV

Podľa tvaru kotúča v priečnom reze rozoznávame kotúče ploché, podbrúsené (tzv. hobľovacie), zbiehavé (na ľavej alebo pravej strane, poprípade obojstranne), vyduté (vľavo alebo vpravo vyduté). Zbiehavosť, alebo vydutosť sa určuje v smere posuvu obrobku proti ozubeniu. Podľa smeru rezania vzhľadom k priebehu drevných vlákien sa používajú kotúča buď pre priečne, alebo pozdĺžne rezanie. Líšia sa profilom ozubenia a spôsobom ostrenia. Profil zubov a spôsob ostrenia musia byť v súlade s požadovanou výkonnosťou kotúča a kvality obrobenej plochy, musia odpovedať druhu obrobku (mäkké, tvrdé drevo, iné druhy obrobkov) a materiálu ostria (nástrojová oceľ, sk-platničky).

obr.1.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Mikolášik, Ľ.: Drevárske stroje a zariadenia, 1. zväzok, SNTL – ALFA Bratislava – Praha 1981, Nástroje s reznými doštičkami zo spekených karbidov na strojné obrábanie dreva a nových hmôt – Technické pedpisy a rozmerové normy., Prokeš,S.: Obrábění dřeva a nových hmôt ze drěva, SNTL – ALFA Praha 1982., Siklienka.M.: Zemiarová,B.: Barcík,Š.: Drevárske stroje a zariadenia. Návody na cvičenia. VŠLD Zvolen 1990, Prokeš,S.: Údržba a ostření drěvoobráběcích nástrojú. SNTL Praha 1980
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.