Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Názov stavby - Drvivá menšina

Písal sa rok 95,
kedy vznikol nápad jedného z trojice 15 ročných chalanov, vstúpiť do niečoho, čo bolo v tej dobe dosť neobvyklé. Začalo to spoznávaním ľudí, ktorých život sa líšil od života ostatných. Nelíšil sa ešte zatiaľ vyčnievaním z davu, ale akímsi spôsobom života a myslením. Rozmýšlali inak. Uplynutím času sa medzi nimi začalo šíriť niečo, čo predtým nepoznali. Bola to chuť a zanietenie.
Prvé texty?
Jednoduché, jednozmyselné (v tom čase) až primitívne zoskupenia viet. Ale boli to prvé texty. V skutočnosti nikdy neuzreli svetlo sveta, ale žili na papieri a to bol začiatok. Bol to môj (náš) pohľad na život a stále je, aj keď už v úplne inej forme. Po nejakom tom schválení ostatkom skupiny bol prvý text, považovaný za jeden už z tých lepších, zhudobnený na najhoršom prístroji na výrobu rapovej hudby - syntetizátorom, v podaní Šegiho, ktorému od vtedy pripadla úloha muziky. Volalo sa to "V uliciach" a dokonca sme to aj mali ako nahrávku, ktorá existovala asi tak mesiac - možno menej. To bol rok 95.
V 96 roku
to už začalo byť trochu iné. Viac známostí = väčšie možnosti. Po neúspešnom pokuse nadviazať kontakt aj s inými skupinami z mesta, ostali iba rozpísané texty, rapované nami - triom - Bacil, Šegi, Dena - pod názvom Vandali. Neskôr sa k nám pripojil človek blízky z okolia, v ktorom sme vyrastali, Viktor prezívaný Amen II. Tu je začiatok skupiny Drvivá Menšina (prerobené z Drvivá väčšina, ako označenie obšírnosti verejnosti žijúcej podobným štýlom - ako menšina - pozn. autora).
S koncertmi
to vyzeralo v tom čase inak. Akcie nebývali žiadne, a nám sa kde-tu podarilo zohnať miesto, kde sme ukázali to, čo v nás vtedy bolo. Nehrávalo sa samozrejme z gramofónov, ale z inštrumentálok na kazetách zostrojených zďaleka neprofesionálnou cestou. Niektoré boli použité aj na prvom koncerte v B-Klube, z výroby chalanov z mesta, s ktorými už nie sme od vtedy v žiadnom kontakte. Takisto niektoré vznikli u môjho suseda a kamaráta Peťa S. V poradí druhou veľkou udalosťou, a druhým koncertným miestom, bol rusovecký kultúrny dom. Zorganizované to celé bolo partiou chalanov, neskôr veľmi dobrých kamarátov a spolučlenou graffiti skupiny 2MK, ktorí tam vtedy (rok 1997) usporadúvali akcie rôzneho druhu. Niekedy v období tohot koncertu sa odčlenil štvrtý člen Viktor a Drvivá Menšina sa dostala do súčasnej podoby - Bacil, Šegi, Dena. V koncertovaní sa pokračovalo aj naďalej po rôznych diskotékových placoch a pajzloch.

Tieto vystúpenia nenarušili nič zvláštne, iba proste boli.
Na vystúpeniach
sme predviedli vždy zopár vecí, mali sme ich zozbierané aj na kazete, ktorá sa dostala pár ľuďom do uší, a dodnes ju mám založenú doma. Bola nahratá v rokoch 97 až 98 a volala sa "Zakázané ovocie". Nahrávali sme ju doma, do inštrumentálok zahraničncýh európskych zoskupení ako Fugees alebo W.T.C. Objavil sa tu už text "Nenechaj to tak!", neskôr prvého nahraného štúdiového dema. Nahrávalo sa v Šali za hudobnej podpory Roba.
Koniec roku 98 - zima. Kapely Lúza a Drvivá Menšina dávajú dokopy hlavy a vzniká projekt Názov stavby. Veľký záujem niečo tvoriť nás vtedy, po roku 98, priviedol do štúdia Ivory, kde sme nahrali vec s rovnakým názvom - "Názov stavby".
Tento výraznejší, a vďaka viacpočetnosti silnejší projekt, si začalo všímať viac ľudí, a dostali sme priestor vystupovať na viacerých, aj mimo bratislavských akciách (Martin, Žilina). Večšinou nám za chrbtom vypomáhal DJ Robo, ale niekoľkokrát nám pomoholi aj iný DJ, napríklad DJ Vec, za čo mu patrí naša vďaka.
Po dlhšej odmlke sme sa dostali do štúdia s textom "V labyrintoch zlatého dna" (hudba: Šegi 100, text:Dena) nahrávané v štúdiu Aréna za pomoci mixmajstra Šanga.
Od toho času
sme postúpili o pekný "krok v pred". Píše sa rok 2000 a na svojom konte máme odohraté nespočetné množstvo, aj mimo slovesnkých, koncertov (Kick the Shit, Sedmička v Prahe, Brno, Chomutov). Za najväčší doterajší úspech rozhodne považujeme natočenie vynilového EP s chalanmi z celého Názvu Stavby (Dano, Slipo, Robo, Bacil, Šegi 100, Dena). Predstavili sme sa dvoma vecami "1dom a 3rozličné domy" a " Odlišné spôsoby žitia". Toto EP je ofiaciálne vydané pod labelom Sub Beats, aj za pomoci Midiho a veľa iných ľudí. To je príbeh vzniku Drvivej Menšiny. Pomohlo nám veľa ľudí - ďakuejeme im. Tým, čo s nami chceli vyjebať ďakujeme tiež. Máte percentá na vyformovaní našej dospelosti. -DENA-.

Zdroje:
www.enes.host.sk -

Linky:
http://www.enes.host.sk - www.enes.host.sk
http://www.artattack.sk - www.artattack.sk
http://www.hip-hop.sk - www.hip-hop.sk

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk