referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anabela
Sobota, 20. augusta 2022
Feminizmus
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vavercak
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 603
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
1.1 M i n u l o s ť

Explózia feminizmus bola napriek všetkému explóziou duchovnou. Železný obojok, ktorý ženám vnútil obmedzený meštiansky rodinný život sa stal postupne neznesiteľný. Cítili, že majú žiť inak, rozšíriť svoje pole pôsobnosti a rozvinúť svoju schopnosť milovať, ktorá sa nemohla slobodne rozvinúť v duchovne obmedzenom prostredí, akým sa stala rodina zbavená náboženských kmeňov. Žena sa potrebovala oslobodiť, prestať byť slúžkou a otrokom muža.

Táto úprimná túžba vyjsť z priemernosti a znovu objaviť pravý zmysel ľudskej existencie, sa nemohla uskutočňovať v morálke a v náboženstve, ako sa vtedy chápali a vyučovali, a tak sa všetko dostalo do slepej uličky.

Simone de Beavior tvrdila, že sexuálna odlišnosť je nepodstatná: "ženou sa nerodíme, ale stávame". Mala značný vplyv na orientáciu úsilia ženy, ktorá sa chcela dostať na úroveň muža. Sexuálna voľnosť a oslobodenie ženy sa spojili. Prostriedky a spôsoby antikoncepcie jej pomohli ovládať svoju plodnosť, z toho vyplýva, že po vytýčení "handicapu" ťarchavosti sa žena vyrovnáva s mužmi a môže s ním súperiť vo všetkých oblastiach. V dôsledku toho nasledovala devalvácia hodnôt, ktoré boli žene vlastné, v oblasti biologickej aj duchovnej. Odmietla sa každá predstava o špecifickom poslaní ženy, materstvo aj panenstvo sa znevážilo, a tak sa znevážila aj sama žena.

Žena a muž sú tým, čím sú, lebo reagovali na spoločenské požiadavky, a tie ich sformovali.

1.2 S ú č a s n o s ť

Súčasný spôsob života je dnes už celkom iný, než bol v minulosti. Maximálna mechanizácia a úžasný technický pokrok spôsobili, že sa využíva omnoho menej sily ako využívali a minulosti muži. Začína sa viacej do popredia dostávať intelektuálna stránka a žena sa môže rovnať mužovi. V tejto oblasti už nepočujeme výroky typu: "Žena je slabá, nie je na takúto, či inakšiu prácu vhodná". Žena sa už uplatňuje práve tak dobre ako muž, v určitých funkciách dokonca lepšie. Vzniká však dojem, že smerujeme k premene ľudskej bytosti. Rozlišovanie pohlaví tu stráca význam. Tým, že sa žena stále chce rovnať mužovi, stráca svoju identitu. Deti už nevedia, s kým sa majú stotožniť. Typické výroky ako: "Ja muža nepotrebujem, vystačím si sama! Vychovám a zaopatrím svoje dieťa sama!", to sú silné slová. Myslím si, že každá žena ak chce byť aspoň trochu ženou, potrebuje k svojej realizácii aj muža. Už odpradávna tvorí hlavný model rodiny žena, muž a dieťa.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Feminizmus SOŠ 2.9849 1046 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.