Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Gemblerstvo

Hra už od dávnych čias patrí k životu. Jej prapôvod však nespočíval v prehrávaní peňazí, ale v zábave, v pobavení sa. Hru, ako priaznivo hodnotenú formu využívania voľného času pozná ľudstvo už od nepamäti. Hrávalo a hazardovalo sa už v starovekom Grécku, Ríme, Egypte, Číne a mnohých iných krajinách. Dávno sú už známe hry ako napr. kocky, šachy, karty a iné. Prvý hrací automat bol postavený v roku 1895 firmou Tivoli. Hazard začal pomaly získavať na popularite a postupne sa dokonca pre niektorých stal životnou filozofiou, či zdrojom obživy. Pre túto skutočnosť sa vlády v mnohých krajinách pokúšali postaviť rôzne zábrany hazardu a hrám o peniaze. Položme si otázku, prečo to tak vlasne je??? Predovšetkým to je všeobecná dostupnosť najmä hracích automatov, veľmi chabá kontrolovateľnosť „zákazníkov“ a nízka alebo žiadna informovanosť návštevníkov herní a kasín o možných, ba očakávaných dôsledkoch, vyplývajúcich z opakovaného oddávania sa hazardným hrám.
Dnes teda žijú medzi nami ľudia, pre ktorých je pohľad na balíček kariet rovnako ako zvuk hracích automatov stimulom, ktorému nevedia a nedokážu odolať. Hráčska vášeň je choroba. Telo sprvu neničí, ale pomaly a isto rozkladá dušu – v dôsledku čoho napokon zničí celého človeka. Táto choroba ruinuje človeka finančne, existenčne, no hlavne ľudsky. Hráč postupne stráca všetko – peniaze, postavenie, rodinu, lásku, priateľov, stráca zdravie, dušu i samého seba. Existujú hráči, ktorí majú odvahu a silu vrátiť sa späť do života, aký žili „predtým“. Ľudia, ktorí sa vracajú bývajú iní. Zmenia sa. Ale človek sa dokáže zmeniť len vtedy, keď pochopí, prečo a ako sa to stalo, že je taký, aký je...
Hráč väčšinou svoju túžbu po hre opisuje ako nekontrolovateľné nutkanie, ktoré nie je schopný zastaviť vôľou. Je tiež zaujatý myšlienkami na hru, alebo predstavami o okolnostiach, spojených s hrou.
Hráč sa doslova snaží zvíťaziť nad hrou. Postupne sa vzdáva svojich základných životných potrieb. Sústredí sa len na hru a všetko ostatné je pre neho nepodstatné.
Na začiatku si každý myslí, že tomu nepodľahne, že všetko bude mať pod kontrolou. Do závislosti však človek padne, ani nevie ako. Ale dostať sa z nej je už veľmi ťažké. Vyskytnú sa problémy v škole, zamestnaní, rodine. Známych klame, že s tým prestanete, ale opak býva pravdou...

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk