referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Tipy na ťaháky
Dátum pridania: 21.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jenx
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 040
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Tak, poďme na to:
 • Dobré je napísať si ho na PC, najlepšie písmo je okolo 4. Dá sa celkom v pohode čítať a pokiaľ nepíšete veľa, zaberie fakt malú plochu.
 • Osvedčená metóda – ak máte počarbané lavice, nie je nič jednoduchšie, ako ťahák napísať niekde do rohu tej vašej a prípadne ho zakryť peračníkom.
 • Napíšte si ťahák na čo najmenší papierik a lepidlom alebo lepiacou páskou (na to ale pozor, občas sa leskne) prilepte do rukáva tak, aby bol čitateľný. Cez písomku sa jednoducho "poškrábte" na krku a prečítajte, čo potrebujete. V prípade potreby si môžete zahrnúť rukáv donútra. Je to osvedčený a fungujúci trik.
 • Ak sedíte pri radiátore, niet na čo čakať. Napíšte si ťahák tam. Nezaškodilo by celý radiátor pokresliť (pozor na školský poriadok!), aby bol pre učiteľa čo najmenej viditeľný.
 • Starý, ale účinný tip na písomky - ak dobre ak trieda držíte spolu a práve píšete diktát (napr. na y a i), dohodnite sa, že pôjdete po rade - ak je v slove Y, urobíte niečo dvakrát (povedzme zadupať nohou, zakašlať alebo sa dosť hlasno nadýchnuť), a pokiaľ je I, urobte to len raz (Y a I som uviedla len ako príklad).
 • Ak máte kamošov z iných tried a práve nemajú hodinu, zatiaľ čo vy píšete písomku, poproste ich, aby pred triedou robili rachot (aj keď neviem, či budú súhlasiť) a keď sa vyučujúci pôjde pozrieť, čo sa deje, vy si povedzte alebo pozrite výsledky. Funguje to aj pri skúšaní. Prípadne to ide spraviť aj nenásilnejšou formou, a síce požiadať ich, aby zaklopali na dvere triedy v určený čas a chceli hovoriť s učiteľom (napr. o stratenej triednej knihe alebo podobne).
 • Odlákanie pozornosti - počas písomky sa niektorý z vás prihlási a keď k nemu učiteľ príde, aby si vypočul jeho problém, máte chvíľku času na čo najtichšie dorozumievanie sa medzi sebou. A potom tomu pýtajúcemu sa kúpte ako odškodné čokoládu;)
 • Signály - dohodnite sa, že tomu, kto sedí pred vami, povedzme zakašlete a on/a vám tiež len nejakým spôsobom naznačí výsledok - ale nie je to veľmi spoľahlivé, iba pokiaľ sa presne dohodnete na signáloch a na ich významoch.
 • Veľmi jednoduché a pritom mimoriadne spoľahlivé. Keď vám učiteľ rozdáva zošity určené na písomky cez prestávku pred písomkovou hodinou, jednoducho si do nich zapíšte, čo potrebujete (najlepšie na predošlú stranu, nech to vyzerá ako súčasť minulej písomky). Ak píšete písomky na papiere rozdané na začiatku hodiny, dá sa to aplikovať aj tu, aj keď je to o niečo riskantnejšie - napíšte si rovnicu alebo definíciu tam (dobré je slabučko ceruzkou, nezabudnite však mať pri sebe pripravenú gumu) a pri nebezpečenstve odhalenia zakryte rukou.
 • Ťahák si strčte do vrecka na nohaviciach, tam snáď učiteľ pchať ruku nebude:)
 • Zase máte na mape hľadať niečo, čo ste sa nenaučili? Argumenty sú na mieste. Kedže na mape je tiež more údajov, vyskúšala som mesto, ktoré som si nepamätala, vyznačiť ako hlavné, čiže obkresliť červenou. Náš pán profesor si to nevšimol a nečudovala by som sa, keby z mapy vyčítal, že hlavné mesto Slovenska je Žiar nad Hronom.
 • Ak máte pri písomkách povolené mať ako podložku zošiť či učebnicu z iného predmetu, vedzte, že miesto pod obalom (najlepšie farebným) môže veľmi dobre poslúžiť. Najvhodnejší obal je taký, cez ktorý vidíte len vtedy, keď ho pritlačíte k povrchu zošita.
 • Na matematike sa dá celkom obstojne ako skladisko ťahákov využiť zasúvacia kalkulačka, teda aspoň pokiaľ vás profesor/ka nemá vo zvyku takéto veci prehľadávať, či nebodaj si počas písomky kalkulačku požičiavať.
 • Ďalšou metódou spolupráce medzi sediacim pred alebo za vami je pre učiteľa takmer neviditeľný spôsob, a síce podľa možnosti jemné kopnutie do stoličky, na ktorom kamarát/ka sedí. Aký signál si ako pokračovanie určíte, je len na vás.
 • Ak písomky na niektorých hodinách píšete formou takou, že vám učiteľ rozdá papieriky s otázkami so slovami "Tie sa neodovzdávajú,", dá sa to využiť viacerými formami. U nás je napríklad zaužívané, že si počas písomky napíšeme výsledky ("poctivo" vypočítané) do tohto papiera so zadaniami a po hodine, resp. skončení písomky si ich navzájom porovnávame. Ak máte možnosť, môžete urobiť takú vec, že si sadnete strategicky tak, aby pred vami sedel človek s väčšou kapacitou mozgu vyhradenou na daný predmet ako vy a počas písomky si zadania nenápadne vymeníte, takže budete mať pred sebou kompletne všetky výsledky a môžete porovnávať a opisovať koľko chcete, profesor/ka vám nič nemôže vyčítať. Však tie výsledky ste písali vy, no nie?
 • Ak váš učiteľ/ka veľmi nedbá na čistotu tabule, naschvál ju nechajte plnú kriedových šmúh a ak sa jedná o skutočne nevšímavé indivíduum, aj slov. Ak je to naozaj vhodne urobené, bez váhania sa chopte príležitosti napísať si ťahák niekde tam, kde bude viditeľný len tým, ktorí vedia, že sa tam nachádza.
Dúfam, že to aspoň trošku pomôže, alebo ešte lepšie - inšpiruje;) Veľa šťastia.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.