referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
História F1
Dátum pridania: 28.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wohlstein
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 072
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 12m 40s
Pomalé čítanie: 19m 0s
 
Formula 1 znamená rýchlosť, preteky, divadlo, technologickú výzvu, výskum, neopakovateľné výkony, legendárnych pilotov, nezabudnuteľné automobily, ktoré predbehli svoju dobu a naznačili nové technické riešenia, ktoré boli neskôr využité pri sériovej výrobe automobilov. Strhujúce preteky, ktoré uchvacujú milióny divákov na celom svete, ale najmä odvážnych pilotov, ktorí vošli so sŕdc ľudí a následne taktiež do histórie. Ale Formula 1 je tiež spleťou rýchlosti, výstrednosti a samozrejme biznisu. Divadlo v divadle. Formula 1 však ani zďaleka nestála na počiatku histórie motoristického športu. Tá sa začala písať už v osemdesiatych rokoch devätnásteho storočia. V jeho začiatkoch nebolo cieľom pretekov demonštrovať rýchlosť a silu jazdca a auta, ale dokázanie jeho spoľahlivosti.
Prvý skutočný pretek sa datuje dňa 22. Júla 1894 z Paríža do Rouene, kde, ale nebol za víťaza uznaný najrýchlejší gróf de Dijon na svojom parnom traktore, ale najspoľahlivejšie autá, ktoré bezpečne prekonali osemdesiat kilometrovú vzdialenosť a pritom preukázali ľahkú obsluhu a hospodárnosť. Víťazom sa vtedy stal gróf Lemaitre na automobile Peugeot
Prvý skutočný pretek sa datuje 11. Júna 1895. Trať viedla z Paríža do Bordeaux, a naspäť. Celých 1200 kilometrov. Otcom tento myšlienky nebol nikto iný ako gróf de Dijon, ktorý sa stal terčom výsmechu pre v tej dobe priam nepredstaviteľnú dĺžku. Noviny Le petit journal kládli základnú otázku. Ako si môže niekto myslieť, že tie isté autá, ktoré pred rokom absolvovali cestu dlhú 127 kilometrov vydržia nápor 1200? Vďaka štedrej podpore Jamesa Gordona Bennneta a Wiliama Vanderbilta sa nakoniec 11.6.1985 na štart pod Víťazným oblúkom postavilo 21 automobilov (14 aut s benzínovým motorom, 6 parných vozidiel a 1 elektromobil) Prvý deň sa okolo trate rozostavilo vyše troch miliónov divákov. V úvode sa dostal do čela de Dijon, avšak jeho obrovský parný traktor sa po niekoľkých desiatkach kilometroch pokazil. Vedúcu pozíciu v náročných pretekoch prevzal Emile Levassor, ktorý riadil vozidlo Panhard – Levassor, poháňané motorom Daimler. V Ruffecu necelých 200 kilometrov od Bordeaux zistil, že jazdec, ktorý ho mal vystriedať stále spí. Rozhodol sa pokračovať sám, šoféroval celú noc. Tri a pól hodiny pred svojimi súpermi dorazil do Bordeaux a hneď sa vydal na cestu späť. Okolo obeda bol po príjazde do Paríža vítaný ako hrdina. Jeho jazda trvala obdivuhodných 48 hodín a 48 minút pri priemernej rýchlosti 24 km/h.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Nejlepší tímy F1, Fascinujíci svet Formule 1, Automibilový sport, ročenky Formule 1 (1998-2003), The ultimate encyclopedia of Formula One (Eng)
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.