referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vasil
Piatok, 14. júna 2024
Drogy medzi nami
Dátum pridania: 15.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jusunka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 991
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Pred mnohými rokmi sa zrodil človek ako predstaviteľ dokonalosti, ktorý dokázal vytvoriť zázraky. Človek sa vyvíjal a vyvíja sa i dnes, menia sa jeho životné spôsoby a mení sa doba. Najväčším problémom našej doby sú drogy.
Čo všetko sa rozumie pod pojmom drogy? Sú to látky, ktoré po požití určitým spôsobom menia normálne fungovanie organizmu. U nás sa toto slovo používa v užšom význame ako látka, ktorá mení duševný stav, náladu, stav vedomia, psychiku a na ktorú vzniká závislosť. Alebo často ešte v užšom význame ako zakázaná látka. Používajú sa tiež termíny ako psychoaktívna látka, náladu meniaca látka, omamná látka, narkotikum, psychotropná látka. Už prvá dávka vyvoláva neprekonateľnú žiadostivosť pokračovať v konzumácii a zaopatriť si ju všetkými možnými prostriedkami. Má tendenciu systematického zvyšovania užívaných dávok. Vyvoláva psychickú často i fyzickú závislosť. Keď jedinec siahne po droge nie je kam sa vrátiť a postupne ani nie je prečo sa vracať. Odkiaľ sa tu vzali drogy? Boli tu od nepamäti, každá kultúra mala totiž svojich šamanov, kúzelníkov a medicinmanov, ktorí poznali dokonalé účinky drog z prírody. V minulosti boli náboženstvo a medicína hlavné motívy prečo ľudia začali užívať drogy. Dnes je však situácia odlišná. Trh s drogami sa u nás teraz rozširuje kvôli obrovským ziskom z obchodu.

Tvrdé a mäkké drogy.
Veľmi voľne a nepresne sa používajú tieto dva výrazy. Pod tvrdými sa zväčša rozumejú drogy, ktorých účinok je silný a rýchly a na ktoré obyčajne vzniká rýchlo fyzická závislosť. Sem nemusí patriť len heroín alebo kokaín, ale niekedy sa sem zaraďuje aj alkohol. Pod mäkkými drogami sa tradične rozumie marihuana a hašiš, hoci toto zľahčovanie je diskutabilné. Tiež pod nimi možno rozumieť nikotín a kofeín. Štádia drogovej závislosti.
Prvé štádium: Najčastejšie drogy: alkohol, tabak, marihuana, inhalačné prostriedky
Typické užívanie: večierky, tlak rovesníkov, víkendy. Jedinec dostáva drogy od iných, nekupuje ich. Jeho organizmus je málo odolný, ľahko sa dostane do eufórie. Má ľahký prístup k drogám doma a od priateľov.
Správanie: nezistiteľné zmeny, zatiaľ pomerne málo klame
Pocity: cíti sa dobre, malé následky
Druhé štádium: Najčastejšie drogy: ako v prvom štádiu plus hašiš, hašišový olej a tabletky, najmä amfetamíny a barbituráty
Typické užívanie: plánované užívanie, ku ktorému patrí kupovanie drog a neskôr užívanie osamote.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Drogy medzi nami SOŠ 2.9126 3842 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.