referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladislav
Nedeľa, 25. septembra 2022
Teroristické útoky
Dátum pridania: 15.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: BLADEBLADE
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 638
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Rozhodol som sa, že moja práca sa bude týkať v súčasnosti jedného z najvážnejšieho spoločenského problému a to, teroristické útoky. Odohrávajú sa na celom svete, hlavne južnej a juhovýchodnej Ázii. Žiadna teroristická však akcia neotriasla svetom tak, ako útoky na USA z 11. septembra 2001. Od tohto dňa sa postoj voči teroristickým skupinám úplne zmenil. Každá krajina musí brať teroristické útoky reálne. Od najmenšej až po tú najväčšiu.
Veľa názorov sa za tie dva roky prebralo. Väčšina ľudí sa rozdelila na dve skupiny. Na stranu USA ako postihnutej krajiny, ale tiež na stranu teroristov, ktorý konečne ukázali svetu, že USA nie je "pánom" sveta. Každý však musí uznať, že to bol veľmi krutý spôsob. Najhoršie však na tom je, že tak ako v každej vojne zomreli nevinný ľudia. Nezomierali však iba Američania, ale ľudia rôznych národností. Len šťastie a plný hotel v svetovom obchodnom centre zachránil od tragédie pre Slovensko, niekoľko slovenských hokejových reprezentantov. Ja osobne som sa priklonil k strane USA, aj keď mnohý s tým nadšený nebudú. Ja osobne si myslím, že teroristi za niečo bojujú, napr. za svoje územie, náboženstvo, jazyk, kultúru a iné.
Tieto útoky však boli namierené len na to, aby konečne Amerika vedela že aj tak vyspelá krajina, ktorá vydáva obrovské sumy na zbrojenie je ohroziteľná. Teroristická skupina Al-kajida a jej vodca Usama Bin Ládin sa vyjadrili, že si to USA zaslúžila za svoje neustále staranie sa do vecí iných krajín. Možno USA áno, ale určite nie civilisti. Pri tomto vyjadrení vznikajú opäť dva názory, a to že Amerika skutočne chcela pomôcť krajinám, v ktorých vládli diktátori, ako napríklad v bývalej Juhoslávii, alebo v Iraku. Druhý názor je zas taký, že USA absolútne nezáleží na ľuďoch žijúcich v krajine, ale ide im len o to aby získali vplyv v politicky nestabilných krajinách. S týmto názorom ja ale nesúhlasím, pretože v Iraku nebude
vládnuť USA, ale krajina sa dostane pod OSN. Určite však bude mať USA v novo-zloženej vláde svoje slovo a určite nie bezvýznamné. Ale prečo sa teda na Irak po vojne nevykašlali, nezobrali čo sa dalo a nenechali ho pod OSN? Okolo 15. októbra Amerika vyčlenila prvú 83-miliardovú pomoc na obnovu krajina. Dôležité však bude to, ako sa zmení život obyvateľov krajiny, ktorý už ani nemôže byť krutejší ako za vlády irackého diktátora. Následky po týchto útokoch však neboli len o tom, že zomreli nevinný ľudia. USA postihol ekonomický kolaps, začali sa zatvárať letiská, tisíce ľudí bolo prepustených.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.