referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcel
Sobota, 20. apríla 2024
Cukrovinky, sladkosti...
Dátum pridania: 16.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Agnes
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 530
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
ČOKOLÁDA

S čokoládou a sladkosťami sa spájajú príjemné pocity, a preto mnoho ľudí čelí poklesu hladiny energie tým, že si na povzbudzenie dožičí niečo sladké. Problém je v tom, že ak si na takéto okamžité zvyšovanie hladiny krvného cukru člověk zvykne, začne sladkosti považovať za pravidelnú súčasť stravy. Vo väčšine prípadov sú sladkosti len zdrojom prázdnych kalórií a potláčajú chuť na oveľa výživnejšie jedlo. Čokoláda sice určitú výživnú hodnotu má, obsahuje však veľa tuku. Čo sa týka živín, čokoláda obsahuje malé množstvo bielkovín, rôzne veľké množstvo cukru a niektoré minerály. Čokoláda obsahuje draslík a horká čokoláda aj železo a horčík. Kedže čokoláda obsahuje veľa tuku – asi 30 percent hmotnosti – je veľmi kalorická. 100 gramov obsahuje približne
500 kilokalórií.

SLADKOSTI

Cukor, hlavná zložka všetkých cukroviniek, má trochu zvláštnu históriu. Nikto nevie, odkedy ho ľudia poznajú, ani odkiaľ pochádza, prevláda však názor, že cukrová trstina má svoj pôvod v Polynézii. Takmer všetky sladkosti obsahujú veľké množstvo jednoduchých cukrov – sacharózy, glukózy a fruktózy. 100 gramov jednoduchých cukrov poskytuje 375 kilokalórií. Mnoho ľudí si myslí, že zo sladkostí sa priberá preto, že obsahujú veľa cukru. Nie je to však celkom tak. Cukor potláča chuť do jedla. Sladkosti sice dodajú telu energiu, neobsahujú však takmer nijaké užitočné živiny. Zmrzlina a zákusky sú lepšie ako cukríky, pretože v mlieku a obilninách, z ktorých sa vyrábajú, sú aspoň nejaké živiny.

ENERGIA

Množstvo energie, ktoré sa z cukroviniek uvoľní pošas metabolizmu v telových bunkách, sa meria kalóriami. Jedlá obsahujúce veľa sacharidov sú chlieb, ryža, cestoviny, krekery, vločky, zemiaky, sušené i čerstvé ovocie, strukoviny, džem a med. Konzumujeme tri hlavné zložky potravín, ktoré poskytujú energiu – sacharidy, tuky a bielkoviny. Relatívny podiel týchto troch zložiek robí určité cukrovinky dostatočným alebo nedostatočným zdrojom energie pre organizmus.Cukrovinky s vysokým obsahom tuku môžu pomôcť doplniť zýsoby pohonných látok v tele, neposkytujú však bezprostredný zdroj energie, ale ak sa konzumujú nadmerne, môžu mať na zdravie aj škodlivé účinky. V strave sú sacharidy hlavným zdrojom energie, ale skôr jako začnú byť organizmu dostupné, musia sa podrobiť sérii procesov. Kým niektoré jedlá majú pozitívny vplyv na celkovú hladinu energie a vitality organizmu, sú nepochybne aj také, ktoré majú úplne opačný účinok.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.