referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Atletika
Dátum pridania: 19.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mayon
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 408
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 10s
Pomalé čítanie: 13m 45s
 
Podstatou jednotlivých atletických disciplín, ktorých je viac ako 25, je základná alebo z nej odvodená lokomócia zameraná na prekonávanie vzdialeností chôdzou, behom, skokom, vrhom, alebo ich kombináciou. Možnosť objektívne hodnotiť svoje výkony v súťaži a dávkovanie zaťaženia v príprave podnecuje rozvoj vôľových vlastností, bojovnosť a tiež snahu zvyšovať svoju výkonnosť. Tieto vlastnosti a úsilie formujú osobnostné črty, ktoré pozitívne môžu pôsobiť na zvyšovanie zdatnosti a pracovnej výkonnosti. Atletiku zaraďujeme medzi individuálne športy. V záujme dosahovania hraničných individuálnych výkonov sú vysoké nároky na ekonomickosť a efektívnosť pohybov, čo možno vyjadriť ako snahu o dosahovanie relatívne najlepších výkonov, čo najúspornejšie. Každá skupina atletických disciplín uplatňuje a rozvíja prevažne inú pohybovú schopnosť alebo inú kombináciu schopností. (rýchlosť, vytrvalosť, obratnosť, ...)
Atletika sa vykonáva prevažne vonku, v nekrytých priestoroch v rozličných klimatických podmienkach. Vyžaduje to nielen väčšiu prispôsobivosť na hraničné zaťaženie pohybom, ale aj na zmeny teploty, vlhkosti ovzdušia, či zmeny podkladu pri pohybovom zaťažení. Pestovanie atletiky vytvára kladné podmienky na otužovanie, na termoreguláciu, na pozitívne ovplyvňovanie autoregulačného systému organizmu človeka.
Okrem vôľových vlastností človeka možno v atletickej príprave pôsobiť aj na rozvoj iných psychických vlastností a na intelektuálny rozvoj. Ide o špecifické psychické vlastnosti (napr. koncentrácia pozornosti na vykonanie krátkodobého, okamžitého pohybu, alebo dlhodobej pohybovej činnosti vždy s hraničným úsilím.

Základné formy atletiky – podľa toho, aký špeciálny cieľ sa sleduje (účel a zameranie), sú: základná, zdravotná, rekreačná, kondičná, výkonnostná a vrcholová atletika

Atletický výkon je podmienený:
- dynamickými faktormi – materiálne a sociálne podmienky
- taktické schopnosti
- koordinačná schopnosť
- úroveň kondície a pohybových schopností
- získané predpoklady na súťaženie
- ideál, zameranie a iné vlastnosti osobnosti
- konzervatívnymi faktormi – genetické predpoklady

S Y S T E M A T I K A A T L E T I C K Ý CH D I S C I P L Í N

Atletika obsahuje 28 disciplín mužských a 17 disciplín ženských súťaží.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: kniha Teória a didaktika atletiky
Podobné referáty
Atletika SOŠ 3.0014 1257 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.