referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kornel
Sobota, 26. novembra 2022
Vzducholode
Dátum pridania: 07.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Boris2004
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 854
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Vzducholode, nazývané aj "cigary", boli prvé prakticky použiteľné dopravné prostriedky, ktoré prepravovali cestujúcich na veľké vzdialenosti vzduchom. Oproti svojim predchodcom-balonom mali veľkú výhodu: boli ovládateľné. Prvú vzducholoď postavil francúz Henri Giffard. Bol to balón cigarovitého tvaru s objemom 2000 kubických metrov, naplnený horúcim vzduchom a poháňaný parným strojom. 24. 9. 1852 preletela 27 km priemernou rýchlosťou 9 km/h. Výrazné zlepšenie tvaru previedol roku 1895 Nemec David Schwartz, ktorý postavil prvú vzducholoď s pevnou konštrukciou - mala prúdnicový tvar, teda tvar s minimálnym odporom vzduchu. Vo vývoji týchto vzducholodí pokračoval nemcký gróf Ferdinand von Zeppelin. V dvadsiatych a tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia lietali vzducholode s objemom na 150 000 kubických metrov.

Princíp
Princíp lietania vzducholodí spočíva v tom, že plyn, ktorým je naplnená, je ľahší ako okolitý vzduch, a preto sa vzducholoď vznáša. Ďalej je vybavená viacerými motormi (benzínovými a dieslovými, v súčasnosti aj elektromotormi), ktoré ju poháňajú vpred. V zadnej časti sa nachádzajú výškovky, ktoré jej pomáhajú stúpať či klesať, a smerovky, pomocou ktorých sa vzducholoď otáča. Vzducholode sú postavené z oceľových "rebier", ktoré sú potiahnuté látkou, ktorá neprepúšťa plyn, ktorým je naplnená. Prvé vzducholode boli plnené vodíkom. Tento plyn je však mimoriadne výbušný. Dôvod, prečo sa napriek tomu používal, bol jednoduchý: bol oveľa lacnejší, narozdiel od jeho bezpečného náprotivku - hélia. Okrem toho vodík mal aj väčší vztlak, čo umožňovalo pri rovnakom objeme vzducholode prepraviť viac cestujúcich. Po sérii neštastí sa však od používania hélia upustilo.
Hindenburg-najväčšia a najznámejšia vzducholoď v dejinách mala úctyhodné rozmery - dĺžka: 245 metrov (trikrát dlhšia ako Boeing 747 Jumbo Jet), priemer: 41 metrov, objem: 200 000 kubických metrov, štyry dieslové motory, maximálna rýchlosť: 130 km/h. Cez Atlantický oceán previezol cestujúcich za 60 hodín. Úspešne slúžil 12 mesiacov, až kým sa pri pristávaní v Lakelande v New Jersey v U.S.A. v silnom vetre a pri elektrockom výboji nezrútil v plameňoch. Cargo filter
Nový typ vzducholode, ktorá má zdvihnúť až 160 ton nákladu. Otvára nové perspektívy využitia vzducholodí, pretože doteraz sa museli veľké objekty konštruované tak, aby sa mohli prenášať špeciálnymi nákladnými autami.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.