referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alexander
Sobota, 27. februára 2021
RDS (Radio Data System)
Dátum pridania: 03.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: fonzo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 856
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
Radio Data system je systém určený k prenosu doplnkových informácií v sieťach VKV-FM rádiových vysielačov. Jeho základným účelom je prenos dát určených k identifikácii prijímaneho okruhu PS a PI, automatickému preladeniu prijímača na zvolený programový okruh AF, prenos krátkych textových správ RT, dopravné hlásenia TP a TA, rádiový paging RP. Ďaľšie služby, ktoré poskytuje RDS sú DI(identifikácia dekóderu) , M/S(prepínač hudba/reč) a CT(presný čas a dátum). *(spektrum stereofónneho signálu s RDS)
RDS je založený na prenose dát a jeho možnosti sú obmedzené len prenosovou ryhclosťou, ktorá je pomerne nízka kôli technickému problému a to kmitočtovo úzkemu kanálu. Preto sa dáta po diferenciálnom zakódovaní prenášajú ráchlosťou len 1187,5 bit/s dvojstavovou fázovou moduláciou PSK na 57kHz. Pri vyšších rýchlostiach by sa už nedalo zabrániť rušeniu vlastnej zvukovej informácie a rušeniu susedných staníc. Šírka pásma dátového toku RDS je obmedzená na šírku, ktorá je k dispozícii a to 57kHz +- 2,4kHz. Tento sa nachádza aj v prijímači a slúži k potlačeniu rušenia. Rychlosť prenosu 1187,5 bit/s +- 0,125bit/s bola stanovená ako násobok 57kHz a tým aj násobok pilotného kmitočtu 19kHz.Pevným fázovým vzťahom s pilotným kmitočtom sa zabraňuje prípadnému rušeniu stereofónneho signálu. Spôsob modulácie je takýto: Po diferenciálnom a dvojfázovom zakódovani každého bitu nasleduje amplitúdová modulácia s potlačenou nosnou. Vzniknuté postranné pásma sa potom pridajú k mono alebo stereo MPX signálu pred vstupom do modulátoru VKV-FM vysielača.
Najvätší elemaént skupiny je grupa, ktorá ma 104 bitov. Každá grupa obsahuje 4 bloky o 26 bitoch a každý blok sa potom skladá z informačného slova (16 bitov).Každých 16 bitov prenášanej informácie je chránené pridaním 10 bitového kontrolného slova. Prenos dát je plne synchrónny a v tomto systéme nie sú žiadne medzery medzi grupami a blokmi. Kontrolné slovo je zbytok po delení mnohočlenom + 10-bitový binárny reťazec (offset).
Mnohočlen je daný výrazom: x10+x8+x7+x5+x4+x3+x2+x0
Služby systému RDS sa dajú rozdeliť do troch skupín. Prvú skupinu tvoria nezbytne nutné informácie, na ktoré sú bezprostredne viazané ďaľšie aplikácie. Prvú skupinu tvoria tvoria informácie PI a PS, druhú skupinu tvoria informácie, ktoré sú od systému požadované, a to AF, TP,TA a DI. Tretiu skupinu tvoria všetky ostatné informácie.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.