referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Mafia
Dátum pridania: 07.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: espo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 444
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Ekonomická sila
Hoci je mafia súčasťou organizovaného zločinu, tieto pojmy nie sú totožné. Klasická mafia, ako sa vyvinula v južnom Taliansku v 19. a 20. storočí, si popri organizovanej ilegálnej kládla za cieľ znefunkčnenie štátnych štruktúr na svojom území. Prenikla do všetkých sfér verejného života. Priamo, či nepriamo bola zastúpená v orgánoch miestnej správy, vo vedení štátnych i súkromných podnikov. Napriek tomu, že v konečnom dôsledku pre región záťaž, pre jednotlivých obyvateľov bola zárukou stability a určitej ochrany. Priamo v jej štruktúrach alebo v kontrolovaných spoločnostniach nachádzali zamestnanie desaťtisíce ľudí. Hospodársku silu talianskej mafie možno ilustrovať napríklad „vytvorenými“ peniazmi, teda jej obratom. Ten je podľa odhadovza minulý rok väčší, než aký dosiahol Fiat, polostrovná priemyseľná jednotka. Druhým číslom je nevytvorená hodnota, ktorú má na svedomí mafia. Sú v nej zarátané výnosy z investícií, ktoré by tvorili zdroje použité na ochranu pred ňou. Či z podnikateľských zámerov, ktorých relizácii zabránila. Takto rátaná potenciálna pridaná hodnota by spolu so štátnymi tanfermi za dvadsať rokov hypoteticky zotrela priepastný rozdiel medzi medzi výškou HDP na obyvateľamedzi severom a juhom Talianska. Ten je napriek desiatkam miliárd eur štátnej, či európskej pomoci rovnaký ako pred dvadsiatimi rokmi – na juhu dosahuje polovicu severného.

Odbory i Eurofondy
Aj vďaka tejto sile si dokázala okolo seba vytvoriť nepreniknuteľné brnenie spoločenskej akceptácie. Rodinné klany mali jasnú hierarchiu s vymedzenými kompetenciami a riadiacimi funkciami. Striktne dodržiavajú pravidlá lojality a mlčanlivosti, ktoré im umožňujú odolávať represívnym zložkám štátu. Medzi jej tradičné aktivity patrí vydieranie, manipulácia so štátnymi objednávkami, obchod so zbraňami, výpalníctvo a úžera, ktoré sa postupne obohatili o obchod s drogami či pašovanie ľudí. Tradičná mafia v USA presadzovala svoje záujmi aj ovládnutím viacerých odborových centrál, v Talianskucez účty rodinných klanov časť zdrojov z fondov EÚ. Nová doba a postupná strata verejnej zhovievavosti núti mafiu konať sofistikovanejšie a skrytejšie. Mafia a „Mafia“
V súšastnosti sa pojem mafia a organizovaný zločin často zamieňajú. Napriek tomu, že niektoré formy organizovaného zločinu vykazujú podobné struktúry ako pôvodná talianska mafia, nikde okrem Ruska sa neopiera o takú politickú a hospodársku moc ako v krajine svijho pôvodu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Trend
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.