referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Sklársky tovar
Dátum pridania: 09.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: semi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 897
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
V dnešnom svete si život bez skla nedokážeme predstaviť. Človek potrebuje nápojové sklo, zrkadlá, žiarovkové banky, okuliare, šošovky do fotoaparátov. Sklo vpúšťa do bytu svetlo, moderné dopravné prostriedky potrebujú bezpečnostné sklá, vedec zasa laboratórne náradia. Sklo sa v minulosti používalo len na výrobu úžitkových a dekoratívnych predmetov. No v súčasnosti sa pre svoje výborné vlastnosti uplatňuje aj v stavebníctve, v chemickom, v elektrotechnickom a v textilnom priemysle. Vyrábajú sa z neho celé aparatúry, potrubia, tehly i tkaniny. Zo širokého sortimentu výrobkov sklárskeho priemyslu sa v predajniach ponúkajú úžitkové a dekoratívne sklo. Úžitkové sklo spĺňa predovšetkým požiadavky účelnosti, ale vyhovuje aj estetickým požiadavkám. Dekoratívne sklo má v prvom rade estetickú funkciu. Úžitkové sklo môžeme rozdeliť do piatich skupín, a to: stolné sklo, varné sklo, obalové sklo, osvetľovacie sklo a zrkadlá.

Stolné sklo predstavuje bežné reštauračné a sklo používané v domácnostiach. Sú to kalíšky na víno a likéry, čiašky, poháre a poháriky na vodu, pivo, kompótové misky, dezertné taniere a tanieriky. Individuálnym záľubám vyhovujú najrozmanitejšie tvary čiašok a pohárov. Všetky kusy nápojového skla však musia mať taký tvar, aby sa dali ľahko a dobre uchopiť prenášať a napĺňať kvapalinou a aby sa z nich dobre pilo. Nôžka má byť taká vysoká, aby sa nápoj nezohrieval teplom ruky, v ktorej sa kalich drží a tvarovaná tak, aby umožňovala ľahké otáčanie v prstoch. Vhodné tvary reštauračného skla môžu zlepšiť prevádzku, uľahčiť prácu pri umývaní, uskladnení a zmenšiť námahu pri prenášaní. Výčapné sklo musí mať objem vyznačený objemovou čiarkou trvanlivým a výrazným spôsobom. Presnosť objemu sa zabezpečuje úradným ciachovaním, preto sa také sklo nazýva aj ciachované.

Medzi varné sklo patria sklené pekáče najrozličnejších tvarov a veľkostí, formy na bábovky, zapekacie misky, kávovary, kávové a čajové súpravy. Varné sklo je pri použití veľmi praktické, má hladký povrch, preto sa ľahko umýva a čistí. Varné sklo je spolu s varnou keramikou najhygienickejším kuchynským riadom. Do skupiny varného skla sa zaraďujú aj termosky. Majú dlhú životnosť, samozrejme ak s nimi zaobchádzame správne. Medzi zátkou a horúcou kvapalinou má ostať voľný priestor aspoň na dva prsty, aby para zátku nevytlačila. Termosky nie sú určené na uchovávanie teplého mlieka a mliečnych výrobkov.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.