referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anežka
Sobota, 2. marca 2024
Miešané nápoje
Dátum pridania: 09.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: semi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 445
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.3
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 8m 50s
Pomalé čítanie: 13m 15s
 
Miešané nápoje pripravovali už starí Gréci a Rimania. V 20. storočí si najväčšiu obľubu získali v Amerike zásluhou šikovných majstrov – mixérov. Špecialisti niektorých krajín mnohé z týchto nápojov pozmenili a vylepšili, čím získali aj chuťové znaky príslušného národa. Najhodnotnejšie sú miešané nápoje nealkoholické, mliečne a ovocné, pretože majú vysokú biologickú hodnotu a podporujú konzumovanie najcennejšieho nápoja – mlieka. Recepty niektorých miešaných nápojov sú také obľúbené, že sa stali medzinárodnými a pripravujú sa na celom svete rovnako. Miešané nápoje môžu taktiež zohrať podstatnú úlohu pri zvyšovaní úrovne konzumácie alkoholu, lebo sú veľmi lahodné a osviežujúce, možno ich použiť pri rôznych príležitostiach a možno z nich takmer donekonečna vyberať a kombinovať chuťové varianty. Termín „miešané nápoje“ je totiž súhrnný názov pre najmenej tridsať druhov nápojov bez alkoholu alebo s alkoholom, pričom každý druh obsahuje desiatky rôznych návodov na prípravu. Alkoholické miešané nápoje sú vždy slabšie ako samotné likéry a destiláty. Prípravou sa obsah alkoholu znižuje, nápoj sa totiž riedi ľadom a ďalšími nealkoholickými prísadami. Miešané nápoje rozdeľujeme na:
1. Krátke alebo malé nápoje (short drinks)
2. Dlhé alebo veľké nápoje (long drinks)
Krátke nápoje sa podávajú buď ako aperitívy, čiže pred jedlom na povzbudenie chuti do jedenia, alebo ako digestívy, čiže po jedle na povzbudenie trávenia.
Dlhé nápoje sa podávajú na osvieženie, uhasenie smädu alebo na zasýtenie. Podľa spôsobu prípravy, použitých surovín a podávania sa nápoje rozdeľujú do skupín s medzinárodným označením.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Ján Silvester Kaščák – Miešané osviežujúce nápoje, Anna Marienková - Nápoje
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.