Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Rocková hudba v štýle Queen

Moja práca, sa bude predovšetkým týkať rockovej hudby a ako sa podarilo skupine Queen ju stvárniť. Prečo som si vybrala túto tému? Pretože mám rada skupinu Queen a chcela som sa o nej niečo dozvedieť, lebo doteraz som poznala len pár ich pesničiek. No mám ale aj veľmi rada rockovú hudbu. Tak preto táto téma. Touto prácou chcem povedať hlavne to, že rock je jeden z najlepších štýlov aké hudba pozná. A práve skupine Queen sa podarilo tento štýl priblížiť toľkým ľuďom.
Než začnem hovoriť o tom aký bol rock za éry Queen by som malo niečo spomenúť celkovo o rocku. Šesťdesiate roky sú ,,zlatým obdobím” rockového sveta. S odstupom jedného desaťročia prichádzajú k slovu prvé generácie poslucháčov, ktoré už sú odchované na zďaleka nie takých krotkých nahrávkach Chucka Berryho a Elvisa Presleyho. Rockový tep im prešiel natoľko do krvi, že čoskoro mohli prekročiť hranicu len slepého kopírovania. Po prvý krát sa to podarilo vo Veľkej Británii. Keďže kolískou bola Veľká Británia rock sa začal udomácňovať aj v Európe a neprenikol len do Ameriky. V Európe zapôsobila britská vlna ako začiatok niečoho úplne nového. Prečo Británia? Lebo práve Beatles boli tými, ktorí tento štýl hudby priniesli na pódium. Rock je vlastne prerobený rock-and-roll beatovými skupinami (beat –základný puls tejto hudby). Kritika toto považuje za podradné a absolútne neumelé. Podľa nich išlo hlavne o rámus bez akejkoľvek hudby, za ktorým nič nestálo – s výnimkou nadšených hráčov. Toto nie je príliš lichotivá charakteristika. No nejde len o kritiku z vonka, ale je to pohľad z vnútra. Ale časom sa rocková hudba zdokonaľovala a nadobudla ten správny šmrnc. No kritici ani hráči nemajú radi, keď niekto z ich hudby robí prílišné umenie a zabúda na jednoduché zdroje, z ktorých vyšla. Prílišné zuchlašťovanie rock nikdy neznášal, pretože ho to pripravovalo o jeho vitalitu. U každej skupiny sa rock vyvíjal inakšie. Jedny začínali pri tvrdom gitarovom zvuku a bluesovo ladených pesničkách, ďalší reformáciou jazzových comb.. Tým možno povedať, že rock je jedno veľké experimentovanie s hudbou. Postupom času vzniká nový druh rocku takzvaný folk-rock. Tento názov preto lebo sa začali rockovo upravovať ľudovky. Postupne sa rock dostáva do takej podoby kedy sa začína jednoduchý poctivý rock kombinovať s výraznými melódiami a vokálnymi harmóniami. Takúto, no o niečo výbojnejšiu variantu predstavuje skupina Queen, ktorej tvorba je postavená na vokály Freddieho Mercuryho.

Postupne sa však tento štýl stal nezaujímavý pre nové generácie a schyľovalo sa k revolúcii v hudbe. Bolo už nevyhnutné aby prišla ,,Nová doba”. K jej vyprovokovaniu prispelo najsilnejšie hnutie rockových uličníkov, čiže na scénu sa dostal punk – rock. Rock v rôznych podobách pretrváva až do dnes. Tak ako som už spomenula rock bolo jedno veľké experimentovanie s hudbou. A toto možno vidieť aj na tvorbe skupiny Queen. Každá ich pieseň je o niečom inom. Väčšina skupín má jeden štýl a ten hrá stále dokola. Také sú hlavne terajšie skupiny. Na Queen a celkovo na roku je úžasná tá rozmanitosť hudby. Queen sa nebáli do svojej hudby vmiesiť aj niečo z opery, pridať orchester.. Jedny piesne sú neuveriteľne rýchle a druhé zasa ako uspávanky. A do toho všetkého Freddiho perfektný hlas, ktorý dokáže vyspievať takmer všetko od nízkych až po vysoké tóny. No nič nieje dokonalé. Hudba Queen je priam úžasná, aspoň pre mňa, ale ich texty sú už trochu iné. Ani tie nie sú zlé ale zväčša sú to jednoduché texty ako oni sami hovoria: ,, Naše texty sú jednoduché a bez nejakého posolstva pre ľudstvo, až na pár výnimiek.” Je pár piesní v ktorých hovoria napríklad o mieri. No väčšina ich piesní je podľa ich slov: ,, Naše piesne sú ako žiletka. Pre potešenie, pre bežnú spotrebu. Vypočujete si ju, páči sa vám, zahodíte ju a vezmete si ďalšiu.“ Len zrejme ani sami Queen si neuvedomili, že aj ten krátky moment pre poslucháča, keď počúva jednu z ich piesní, môže byť niečím výnimočným a pieseň si zapamätá a vždy si ju rád zase počúvne. Aj keď sa nad ňou nezamyslí, no preto sa mu možno ani nikdy neopočúva. Toto je zrejme tajomstvo úspechu Queen. V ich textoch sa objavujú rôzne témy. Raz hovoria o láske, no nie len partnerskej, ale aj napríklad medzi matkou a synom, v ďalšej piesni opisujú, život človeka, ktorého uspia a zobudí sa v budúcnosti (trochu zvláštne, však?), jednoducho sú to zväčša texty typu: sadnem a napíšem. Veľa skupín rockovej hudby sa zväčša riadia rockovou školou: piesne sú chytľavé ale rýchlo sa opočúvajú. No toto neplatí pre skupinu Queen. Ich piesne môžete počúvať dokola a pochybujem, že sa vám opočúvajú. Queen mali jedno veľké plus, že dokázali na koncertoch naladiť všetkých ľudí na ich notu. Proste dokázali spraviť takú show, že človek odchádzal s dobrým pocitom na duši. Aj keď ja som na ich koncerte bohužiaľ nikdy nebola, lebo som nemala takú možnosť myslím, že to tak určite bolo. Mne stačí keď si pustím niektorú z ich piesní, že sa otriasa celý dom a som ako na koncerte: - ). Takže si to viem predstaviť.

Aj čo som videla pár koncertov v televízii tak to tam proste žilo. Do sveta hudby prispeli hlavne tým, že sa nebáli napríklad skombinovať gitary, bicie a operu. Týmto ukázali iným skupinám, že v hudbe sa dá všetko. Čim sa vychyľuje štýl hudby tej ktorej skupiny od stanovených noriem tým to je zaujímavejšie a tým sa to divákom viac páči. Len to musia vziať za správny koniec. Ja myslím, že viac slov ani netreba čo sa týka skupiny Queen. Rockovú hudbu sa im jednoducho podarilo predviesť doslova vynikajúco. Dnes sa na rôznych koncertoch hrajú piesne skupiny Queen v podaní iných spevákov. Freddie je síce nenahraditeľný, ale je super, že ľudia si ich takto pripomínajú. Pre Veľkú Britániu boli jedným obrovským pokladom v hudbe. Veď im aj sedí názov The Queen (kráľovná).
A môj názor? Ten som už vlastne povedala. Mne sa piesne skupiny Queen nesmierne páčia. Keď si pustím ich piesne zavriem oči v tom momente zabudnem na všetko – na všetky starosti a problémy. Jednoducho ich piesne mi nedovolia o ničom premýšľať. Tak to nieje len s Queen jednoducho tak vnímam celkovo rockovú hudbu. Pre mňa to je hudba, ktorú človek môže počúvať keď mu je smutno, keď je nahnevaný, ale aj ak sa potrebuje vyblázniť. Je na každú príležitosť. Toto boli všetko len kladné stránky a čo tie záporné? Skutočne pre niektorých ľudí je to len hluk a trieskanie do nástrojov. Taktiež niekto nemá rád, že je to taký mišmaš všetkého možného. Niekedy by možno bolo lepšie keby bola rocková hudba taká ucelenejšia. Možno je v nej toho použitého až prehnane veľa. Čo sa týka Queen.. Ja mám rada, keď piesne aj o niečom hovoria. Bohužiaľ o Queen sa u väčšine piesní nedá povedať, že hovoria o niečom dôležitom, sú to zväčša také texty ktoré ich len tak napadli. No ale mňa zrejme aj tak nič nepresvedčí, aby som prestala mať rada Queen a rockovú hudbu.

Zdroje:
Queen ich vlastnými slovami – Mick St. Michael -
Panoráma populární hudby 1918/1978 aneb Nevšední písničkáři všedních dní – Ľubomír Dorůžka -

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk