referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Obal alebo prečo balíme tovar
Dátum pridania: 03.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: babinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 676
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Tovar a hlavne potraviny musime balit. Musíme ich chrániť, ináč sa môžu požkodiť alebo ináč znehodnotiť. Používajú sa jako na ochranu tak aj na prepravu. Jako obalové prostriedky používame drevo, kov, sklo, plast a požívateľné látky. Obal ako celok má tieto funkcie:

 Napomáha k efektívnej distribúcii a predaju tovaru
Málo ľudí by si zakúpilo tovar, ktorý by bol už na prvý pohľad nezaujímavý. V tomto zohráva veľkú úlohu hlavne obal. Čím je obal viac zaujímavejší, tým je aj výrobok viac zaujímavejší. Obal musí upútať už na prvý pohľad.  Umožňuje spotrebiteľovi rýchlu orientáciu v druhoch a značkách tovaru
Obal má aj funkciu rozoznávaciu. Spotrebiteľ by sa veľmi ťažko orientoval při jednom druhu tovaru od rôzdnych výrobcov, nevedel by rozoznať značku. Väčšina obalov je aj chránená zo zákona jako obchodná značka. Obal predstavuje významný prvok marketingovej komunikácie výrobcu so zákazníkom, respektíve spotrebiteľom. Kvalitný obal dokáže niekedy dokonca presvedčiť zákazníkov o kvalite výrobku. Jeho význam znásobuje aj to, že z hľadiska platných právnych predpisov predstavuje významný prvok v zabezpečení ochrany spotrebiteľa. * vzbudenie pozornosti zákazníka,
* posilnenie jeho dôvery,
* charakterizovanie vlastností produktu,
* motivovanie ku kúpe.

 Chráni okolité prostredie - Netýka sa to potravín, ale rôzdnych toxických a nebezpečných chemických látok.
 Poskytuje ochranu tovaru - Tovar sa vystavuje rôzdnym situáciám. Obal je dôležitý aj z hygienického hľadiska.
 Napomáha preprave tovaru

Dizajn obalu
 musí riešiť nielen návrh nového obalu, ale musí brať do úvahy aj to, s akou efektívnosťou a účinnosťou bude celý komplex - obal spolu s obsahom - plniť svoje vlastnosti od výroby po spotrebu, ako efektívne budú spracované a využité suroviny, materiály a energia v priebehu technológie výroby ale aj v sfére využívania – spotrebe výrobku.
 Dizajn nemá dať novému alebo inovovanému výrobku iba nový plášť, ktorý by len povzbudil ku kúpe, ale spolu s vonkajším vzhľadom výrobku musí riešiť i jeho ostatné úžitkové a funkčné vlastnosti tak, aby sa stal výrobok prínosom pre spotrebiteľa a pre spoločnosť. Tento celospoločenský význam dizajnu je pomerne často potlačovaný snahou po okamžitom ekonomickom účinku, ktorý môže niekedy vyvolať zdanlivo efektné a povrchovo pôsobivé riešenie.

Návrhárske konzultačné firmy, ktoré sa zaoberajú vytváraním nových alebo alternatívnych obalov pre svojich klientov, zo svojej činnosti zbohatnúť nemusia, ale ich šance sú veľmi vysoké.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.