referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Nirvana
Dátum pridania: 03.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Evani
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 502
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Keď sa povie “NIRVANA“ asi sa všetkým hneď vybaví KURT COBAIN, preto ja nebudem písať o ňom, ale o NIRVANE, ako celku.
NIRVANA vznikla v roku 1986,skladala sa z KURTA, CHRISA NOVOSELICA a AARONA BUCKHARDA, ktorého pozdejšie vystriedal na poste bubeníka kapely CHAD CHANNING, DANNY PETERS, či DALE CROVER, ale až roku 1990 sa do kapely dostáva asi najlepší bubeník DAVE GROHL.

V roku 1989 nahráva NIRVANA svoj prvý album BLEACH, na ktorý pripadlo smiešnych 600 dolárov. O dva roky neskôr sa objavuje ďalší bubeník PETERSON a Nirvana vydáva singel SLIVER, ktorý obsahuje živé nahrávky piesní ABOUT A GRIL a SPAKTHRU. Ešte tento mesiac prichádza do kapely bubeník D.GROHL, o ktorého ihneď Nirvana prejavila záujem. DAVE najviac vyhovel, mal nesmierne tvrdý úder a každú chvíľu museli na jeho bicích vymieňať blany. 1991-vychádza album NEVERMIND, obsahujúci piesne, z ktorých vycítiť, že KURT sa zaoberá otázkou zmyslu života a objavujú sa náznaky na samovraždu. Napríklad v piesni STAY AWAY sa objavuje verš“ I DONT KNOW WHY ID RATHER BE DEAD THAN COOL,“ čo znamená“ Ja neviem, prečo by som bol radšej mŕtvy, ako drsný.“ V októbri 91 je NEVERMIND ocenený zlatou platňou. VO februári 92 si KURT berie za ženu CARTNY LOVE a 18. augusta sa im narodila dcéra FRANCES BEAN.U KURTA sa prvýkrát začína objavovať závislosť od heroínu .O rok potom vychádza už 4-album.I HATE MYSELF AND I WANT TO DIE- nenávidím a chcem zomrieť .Ale album sa musel premenovať. Volá sa In UTERO -v delóze. Texty sú cynickejšie. KURTOU život sa skomplikoval, predovšetkým novinári, ktorí písali nepravdivo a možno i práve kvôli nim si KURT a COURTNY vytrpeli svoje. Kurt sa predávkoval práškami, ktoré zapil šampanským. Nebol to zďaleka posledný pokus o samovraždu.
8.apríla 1994 o 8:40 ráno- je nájdené telo KURTA. Mal osamelú smrť. O dva dni skôr v nadstavbe, v dome blízko SEATTLU. Všetci si mysleli, že ide o samovraždu. Len fanúšikovia nechápali, prečo by si ženatý človek s dcérou, na vrchole kariéry zobral život. Ľudia začali obviňovať COURTNY, proti ktorej vystúpil aj jej vlastný otec. Najznámejším odporcom samovraždy bol detektív TOM GRANT , ktorého si COURTNY najala, aby našiel KURTA.

Ako zomrel, sa už asi nikdy nedozvieme, ale s KURTOM odišiel veľký umelec, umelec ktorý najskôr nikdy nepochopil, prečo ho ľudia tak zbožňujú!“ Napríklad pred vystúpením, na scénu keď zhasnú svetlá a dav začne fanaticky kričať, nepôsobí na mňa, ako to pôsobilo na FREDDIEHO MERCURIHO, ktorý to miloval, opájal sa láskou a obdivom davu, čo je niečo, čo hlboko obdivujem a závidím. Skutočnosťou je, že ďalej nemôžem podvádzať kohokoľvek z vás“. Napísal KURT vo svojom liste na rozlúčku.

Najpozoruhodnejšie je, ako takto depresívny, úžasne charakterný chlapec s prenikavými modrými očami dokáže svet fascinovať i 10-rokov po smrti, už sa o ňom napísalo toľko kníh, vydalo toľko článkov, toľko psychoanalýz a čím viac toho o ňom čítate, tím viac prichádzate na to, že o ňom nič neviete. Kurt síce zomrel, ale cez svoju hudbu žije naďalej. Nirvana :KURT COBAIN-GITARA,SPEV
CHRIST NOVOSELIC-BASS-GITARA

DAVE GROHL-BICIE Výrok KURTA :“Už nemám síl a tak si pamätajte: je lepšie zhorieť, než vyhasnúť!“.
 
Podobné referáty
Nirvana SOŠ 2.9538 792 slov
Nirvana 2.9593 234 slov
Nirvana GYM 2.9377 1177 slov
Nirvana INÉ 2.9598 12718 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.