Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Zarobte si peniaze v USA

Existuje niekoľko spôsobov ako zarobiť peniaze v zahraničí, zdokonaliť sa v cudzom jazyku a popritom si ešte aj z chuti zacestovať. Ako píše Ludo Jambrich (tvorca portálu www.skrz.sk o cestovaní) vo svojej knihe, ktorá je dostupná aj online: Treba zarábať v krajinách bohatých a troviť v krajinách chudobných. Bohužiaľ, zatiaľ s našou priemernou mzdou a paritou našej meny patríme ku krajinám chudobným. Musíte sa rozletieť do sveta s cieľom operiť sa.

Nepochybne medzi najžiadanejšie pracovné pobyty patrí vycestovanie do USA. Najdôležitejšie je zrejme vedieť, že do Spojených štátov amerických neexistuje iba jedno vízum, ale rádovo desiatky. Navyše na rozdiel od väčšiny zemí v USA je špecifický zákon, na základe ktorého môžete robiť iba to, čo je dané vaším typom víza.

Medzi druhy amerických neprisťahovaleckých víz patria napríklad:

B2 Temporary tourist visitor - Turistické vízum, na základe ktorého môžete krajinu navštíviť ako turista, nič viac. Často však na toto vízum ľudia načierno pracujú, pretože ho môže získať prakticky ktokoľvek. Samozrejme takýmto výletom podstupujete niekoľko rizík a všetko si hradíte úplne sami. O skúsenostiach pri vybavovaní víz sa môžete dočítať na www.praca-usa.sk.

B1 Temporary business visitor - Vízum na služobnú cestu do USA, pričom Váš zamestnávateľ a zdroj príjmu je v USA.

H2B - Pracovné víza - Musíte mať zamestnávateľa v USA, ktorý musí kontaktovať Immigration and Naturalisation Office v USA a vybaviť Vám pracovnú petíciu - tlačivo INS I-797. Je to pre zamestnávateľa obtiažna a pomerne zdĺhavá a náročná procedúra, kde sa musí napríklad dokumentovať prečo ste Vy lepší ako dostupná americká pracovná sila. Na udelenie pracovných víz H2B musíte predložiť okrem iných dokumentov originál tejto pracovnej petície - formulár Imigračnej a naturalizačnej služby I-797.

J1 Exchange visitor - Najobľúbenejšie a najpraktickejšie vízum pre mladých ľudí a študentov. Ide o vízum umožňujúce pobyt v USA s možnosťou zarobiť si. Vízum typu J-1 má niekoľko programov, ktorých cieľom je výmena skúseností, znalostí a schopností medzi občanmi USA a cudzích zemí. Tieto programy sú organizované a spoplatňované sponzormi (americkými organizáciami) a sú schvaľované Americkou Informačnou Agentúrou (USIA), ktorá má nad nimi neustály dohľad. Každý sponzor má k dispozícii obmedzený počet IAP-66 formulárov, jedine na základe ktorého máte možnosť o tento druh víza žiadať.
Agentúry na Slovensku nerobia nič iné, iba predávajú program daného sponzora, robia reklamu, pripravujú vás a teda nemajú žiaden vplyv na váš pobyt v zahraničí. Je teda oveľa dôležitejšie overovať si program amerického sponzora ako posudzovať dôveryhodnosť slovenskej agentúry. Medzi známejších sponzorov patria:

Apex USA Inc. (www.apexusa.org) - vyžaduje, aby ste dodržiavali kontrakt. Ak chcete zmeniť zamestnanie, budete potrebovať súhlas zamestnávateľa. Spolupracuje s viacerými organizáciami, teda máte možnosť dostať sa do viacerých štátov.

CIEE (www.ciee.org) - spolupracuje s viacerými veľkými zábavnými parkami ako napr. Cedar Point (www.cedarpoint.com), Six Flags (www.sixflags.com). Ich programy patria medzi cenovo prijateľnejšie.

InterExchange (www.interexchange.org) - má pomerne vysoké ceny a na internetovej stránke nie je k dispozícii veľa informácií.

Z programov pre J-1 víza sú najznámejšími:

J1 for Au Pair program - Vízum umožňuje pobyt v USA po dobu 12 mesiacov. 13-ty mesiac slúži na cestovanie. Znamená to, že au-pair účastník žije ako súčasť rodiny, v dome, má vlastnú izbu a stravovanie s rodinou. Rodine sa za jej pohostinnosť odpláca svojou pomocou s deťmi a s domácnosťou a dostáva navyše vreckové. Môžete si vybrať mesiac odchodu, ktorý je pre Vás najvýhodnejší. Musíte spĺňať podmienky, ktoré pre program určil sponzor. Zväčša je určený pre stredoškolsky vzdelaných od 18 do 26 rokov, samozrejme so schopnosťou plynulo konverzovať v angličtine. J1 for Camp Counselor program - Ide o program, do ktorého prídete ako vedúci alebo pomocník v letnom kempe - detskom tábore. Za prácu dostávate minimálnu mzdu, ktorá zvyčajne pokryje náklady na cestu. Posledný mesiac slúži na cestovanie.

J1 for Intership - je dlhodobá pracovná stáž, ktorá umožňuje legálne pracovať v trvaní 6-18 mesiacov v jednej z amerických firiem. Stáž musí súvisieť priamo so študovaným alebo doštudovaným odborom. Podmienky závisia od konkrétnych programov a sponzorov. Okrem iného budete potrebovať employment agreement (pracovnú zmluvu), a budete viazaní na svojho zamestnávateľa. J1 for Work & Travel program - umožňuje v USA legálne pracovať mimo oboru za mzdu počas letných prázdnin. Cieľom programu Work and Travel je umožniť zahraničným študentom spoznať bežný život v USA. Teda chodiť do práce, spoznávať kultúru, spoznať veľa mladých ľudí z celého sveta, získať vzácne kontakty a neoceniteľné skúsenosti do svojho budúceho života. Posledný mesiac taktiež slúži na cestovanie. Podmienky, ktoré musia spĺňať uchádzači závisia od daného sponzora.
Zvyčajne však musí uchádzač byť vo veku od 18-28 rokov, byť denným študentom VŠ a ovládať angličtinu na komunikačnej úrovni. Podľa internetovej stránky www.workinusa.host.sk medzi obľúbenejšie agentúry a cestovné kancelárie, ktoré ponúkajú niektoré z týchto programov patria: Bakalari (www.bakalari.sk) , Ces (www.ces.sk), CKM (www.ckm.sk) a Student Agency (www.studentagency.sk). Určite však neprehliadnite ani Albion (www.albion.sk), YMCA- Bratislava (www.ymcabratislava.sk/y4u), Servus (www.servus.sk), Lotty (www.lotty.sk).

Sú však aj iné možnosti, ktoré môžu priamo súvisieť s oborom a školou, ktorú študujete. O týchto možnostiach je najlepšie sa informovať priamo vo vašej škole. Za sprostredkovanie programu samozrejme agentúre platíte nemalé peniaze, preto si vždy pozorne preštudujte, či nejde o podvodníka. A kde tieto peniaze na začiatok zobrať? Ako píše Ludo Jambrich vo svojej knihe, odpoveď je ukrytá v nasledovných veršoch P.O.Hviezdoslava.

Kto chce viac než má, ten musí zbierať
dosť lieta svetom vzácnych pierat.
Každý spí tak jak si stelie
kto prv príde, ten i prv melie.
.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk