referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Problematika klonovania
Dátum pridania: 18.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Yunie
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 590
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Americkým vedcom sa podarilo naklonovať prvé ľudské embryo. Súkromná americká výskumná spoločnosť, ktorá oznámila svoj takzvaný úspech, tvrdí, že v nijakom prípade nemá v úmysle klonovať ľudské bytosti. Naklonované ľudské embryá majú vraj slúžiť výhradne na výskum kmeňových buniek a na liečebné účely. „Je to bunkový život, nie ľudský,“ vyhlásil výkonný riaditeľ spoločnosti Advanced Cell Technology Michael West. Pri klonovaní vedci použili klasický postup: zobrali bunku z kože darcu a ľudské vajíčko. Z vajíčka odstránili genetický materiál (DNA) a nahradili ho DNA z jadra darcovej bunky. Vajíčko sa začalo deliť, akoby bolo oplodnené spermiou, vedci však zabránili jeho ďalšiemu vývoju v štádiu, keď ho tvorilo šesť buniek. Kmeňové bunky sú v podstate univerzálne, môžu sa vyvinúť na akýkoľvek typ tkaniva, ktoré by mal pacientov organizmus po transplantácii v podstate bez komplikácií prijať. To je aj jeden z argumentov vedcov, ktorí chcú rozvinúť techniku klonovania ľudských embryí na liečebné účely.

Európska komisia: Odmieta klonovanie ľudských embryí na akékoľvek účely a v rámci vedeckých programov nebude také výskumy podporovať. Členským štátom EÚ však nemôže nič zakazovať, ani prikazovať.

Vatikán: Jednoznačne odsúdil klonovanie ľudských embryí, ktoré katolícka cirkev považuje už za ľudský život. Podľa Vatikánu robia vedci neprípustné pokusy už na ľudskom živote, nie na bunkách. „Pred narodením nie sme bunkami, ale ľudským embryom.. životom, ktorého dôstojnosť treba chrániť ako každý iný ľudský,“ uviedol tajomník Kongregácie pre doktrínu viery arcibiskup Tarcisio Bertone. Podľa jeho slov znamená využitie ľudského embrya z etického hľadiska ukončenie nevinného ľudského života.

S Bertoneho názorom súhlasí aj arcibiskup Javier Lozano Barragan, riaditeľ biotechnologického inštitútu Katolíckej univerzity v Ríme. „Za účelom dosiahnutia cieľa, ktorý je sám osebe dobrý, sa musí zničiť embryo. Takže je to eticky odsúdeniahodná metóda,“ vyhlásil pre denník La Stampa.

Roslinov inštitút, ktorý vyklonoval ovcu Dolly: Vyklonovanie ľudského embrya do štádia šiestich buniek vedci nepovažujú zatiaľ za prevrat vo vede, skôr za politický a morálny medzník. Naďalej ale vystupujú proti pokusom klonovať človeka. Pripomínajú, že narodeniu Dolly predchádzalo 277 neúspešných pokusov. Okrem ohrozenia života matky, pri pokuse vyklonovať živého tvora ide aj o riziko vážneho poškodenia plodu. Vyklonovaný tvor navyše predčasne starne.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.