referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anabela
Sobota, 20. augusta 2022
Estetika bývania: Spálňa
Dátum pridania: 05.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Yunie
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 478
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Pretože ľudia strávia jednu tretinu života spaním, kvalitný spánok je jedným z najdôležitejších faktorov dobrého zdravia. Najlepší spôsob, ako si zdravo a esteticky zariadiť spálňu, je podľa zásad feng šuej. Dobrá cirkulácia vzduchu, denné svetlo a jemné, upokojujúce farby sú pre dobrý tok čchi v spálni nevyhnutné. Používanie priestorov pod posteľou na odkladanie vecí, ukrývanie vecí za dverami, vyzlečené odevy pohodené na podlahe alebo rozhádzaný šatník zachytávajú negatívnu energiu, ktorá bráni kvalitnému spánku a ovplyvňuje zdravie, vzťahy a celkovú pohodu. Najjednoduchší spôsob, ako podporiť v spálni priaznivú čchi, je odstrániť neporiadok. Prvou dôležitou vecou je umiestnenie postele voči dverám. Podľa teórie feng šuej je dôležité vidieť z postele na každého, kto by mohol vstúpiť cez spálňové dvere. Tiež sa tvrdí, že ak sa dvere otvárajú smerom k čelu postele (to je tam kde máme hlavu), silná energia môže spôsobiť chorobu. Ostatné nevhodné umiestnenia predstavujú pozíciu „smrti“ (podľa feng šuej je to pozícia truhly, kým opustí dom), keď nohy smerujú k dverám. Najvhodnejšie miesto na umiestnenie postele je čo najbližšie k rohu diagonálne oproti dverám. Posteľ umiestnená uprostred miestnosti môže na spiaceho pôsobiť znepokojujúco a nestabilne. Preto je vhodnejšie umiestniť ju čelom ku stene. Takto je spiacemu poskytnutá silná a ochraňujúca čchi.

Podľa zdravého rozumu by posteľ mala byť na mieste, ktoré je tiché, bezpečné a bez prievanu. Preto je veľa odborníkov na feng šuej proti umiestneniu postele pod okno alebo blízko neho. Aj keď je okno zatvorené, často spôsobuje prievan, ktorý prispieva k bolestiam hlavy. Spálňa by mala byť čo možno najviac presvetlená a nemali by v nej byť žiadne zbytočnosti, aby čchi mohla na spiaceho človeka pôsobiť blahodarne. Spálňa má byť
len spálňou. Nemá sa používať súčasne aj ako pracovňa čí študovňa. Po prebudení by sa nám mal vždy naskytnúť pekný pohľad. Môže to byť príjemný výhľad z okna alebo obraz na stene. Toaletné stolíky, prádelníky či komody by nemali stáť hneď pri posteli, zabraňujú totiž toku čchi.
Podľa zásad feng šuej zrkadlá odrážajú do spálne agresívnu energiu a vytvárajú napätie vo vzťahu páru, ktorý tam spí. Môžu tiež spôsobiť narušenie vzťahov jednotlivca, takže zrkadlám v spálni by sme sa teda mali vyhnúť.

Hodiny a elektronické prístroje by sa tiež nemali nachádzať v spálni, pretože vyžarujú negatívnu elektromagnetické žiarenie, ktoré zabraňuje prúdeniu čchi.
Ak je prúdenie čchi príliš silné odporúča sa zavesiť do vstupných dverí zvonkohru.
Tá tiež ochraňuje spiacu osobu pred zlými duchmi.

Ak chceme mať útulne, zdravo a aj esteticky zariadenú spálňu, mali by sme sa vždy riadiť zásadami feng šuej. Zhrnutie:
- posteľ: v rohu diagonálne od dverí, umiestnená čelom k stene, mala by byť vyššia (asi 50cm), ale aby vyhovovala
- žiadne zrkadlá, el. prístroje, hodiny ani žiadne zbytočnosti, aby nerušili energiu
- spálňa: príjemné, jemné farby (v žiadnom prípade nie oranžová alebo červená), v tichom prostredí, najlepšie v zadnejšej časti domu/bytu, nie vedľa kuchyne, mala by byť iba spálňou
- nábytok usporiadaný v osemuholníkovom tvare.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.