referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Negatívne pôsobenie leteckej dopravy na životné prostredie
Dátum pridania: 23.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hemic
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 183
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 12.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 20m 20s
Pomalé čítanie: 30m 30s
 
Michal Hečko

Oktáva

1. Lietanie – uskutočnený sen?

Od počiatku svojej existencie boli ľudia fascinovaný lietajúcimi stvoreniami, ktoré sa s úžasnou ľahkosťou zas a zas vzniesli od povrchu Zeme a po stáročia vládli oblohe, a pokúšali sa tento let napodobniť. Či sa bájnemu gréckemu vynálezcovi Daidalovi pri jeho pokuse o útek na Sicíliu skutočne naskytol pohľad z vtáčej perspektívy na Taliansko a Krétu, nemôže nikto jednoznačne dokázať, ale ani vyvrátiť.

Ďalším zábleskom v tme , dá sa povedať, bol až v 16. storočí Leonardo da Vinci, ktorý sa svojimi technickými nákresmi výrazne priblížil možnosti skutočného letu. Zomrel však priskoro na to, aby mohol svoje zariadenia aj zostrojiť a pokúsiť sa dostať ich do vzduchu. (Obrázok č. 1 v prílohe) Aj preto vládli v 16. a 17. storočí oblohe predovšetkým teplovzdušné balóny, vynález bratov Mongolfierovcov, a z času na čas sa objavil aj nejaký pokus o let s klzákom (avšak často neúspešný a s tragickými následkami). Vzducholode upadli do úzadia hlavne kvôli svojej zraniteľnosti spôsobenej plnením horľavým plynom. (Obrázok č. 2 v prílohe)

Až vynález benzínového agregátu (parné stroje mali príliš vysokú hmotnosť a disponovali len veľmi malým výkonom) umožnil stavbu lietadla ťažšieho ako vzduch poháňaného vlastným motorom. Ako prvým sa podarilo aspoň na chvíľu prekonať gravitačnú silu dňa 19. decembra roku 1903 bratom Orvillovi a Wilburovi Wrightovcom, ktorý svoj lietajúci stroj zostrojili v dielni na opravu bicyklov. Odvtedy sa vývoj neustále zrýchľuje, tendenciou je stavať čoraz rýchlejšie a väčšie lietadlá, ale často bez dostatočného uváženia zaťaženia prírody. Preto si musíme dať veľmi dobrý pozor, aby sa tento splnený sen nestal v najbližších rokoch našou nočnou morou.

2. Ešte predtým, ako vzlietneme

Hliník a plasty sú najčastejšie používanými materiálmi pri výrobe leteckej dopravnej techniky. Počas ťažby surovín, bauxitu pre hliník a ropy pre výrobu plastov, vznikajú obrovské „rany a jazvy“ v krajine, predovšetkým pri povrchovej ťažbe, pri ktorej bývajú zdevastované celé regióny.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Internet – hľadané výrazy: Lietanie, letectvo, znečistenie, ozón, doprava, Parker Steve, Lietanie a lietajúce stroje, vydavateľstvo Osveta, 1994, Segrelles Vincent, Ilustrované dejiny letectva I, II vydavateľstvo Obzor, 1993, Mýty a legendy: Egypt, Grécko, Galia, „Lernen Heute“ časti Geografia a Fyzika, Novinové výstrižky o Concorde zo dňa 11.4.2003 a 25.10.2003, denník SME, Novinový výstrižok o bratoch Wrightovcoch zo dňa 18.12.2003, denník SME
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.