Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Hašiš

Užívanie

Hašiš sa do tela dostáva rôznymi spôsobmi. Je možné ho jesť ako sladkú či slanú látku, piť v čaji alebo ďalších nápojoch. Hašiš fajčia tí, ktorí chcú dosiahnuť čo najúčinnejšieho pôsobenia. Vo Veľkej Británii sa obvykle používa na zbalenie zvitku niekoľkých cigariet zlepených dohromady, v ktorých je tabak zmiešaný s zospustenou živicou alebo určitým množstvom trávy. Pomer trávy ku tabaku je obvykle 2:1 v prospech tabaku. Pre hašiš postačí gulička veľkosti kukuričného zrna.Cigarety sú často doplňované centimeter dlhým zrolovaným kartónovým filtrom.
Hašiš i tráva sa takisto fajčia vo vodných fajkách, ktoré ochladzujú a zjemňujú dym prepúšťaním cez stľpec vody. Guličky hašiša ide tiež balacovať na špičke horiacej cigarety alebo zahrievať na fólii.
Na rozdiel od cigaretového dymu, dym hašiša sa nerozfukuje bezstarostne po miestnosti. Vdychuje sa hlboko do pľúc a tam sa niekoľko sekúnd zadržuje. Často to nováčkom spôsobí záchvat prudkého kašla. Pľúca sa ale postupne naučia, ako si s dymom poradit, a fajčiari- veteráni sú dokonca schopní hovoriť nezreteľným, šepkavým hlasom, kým zadržujú dym hlboko v pľúcach.

Pôžitky

Nie je jednoduché popísať hašišovú skúsenosť, pretože existuje veľa druhov živice a trávy, alebo preto, že každá osoba reaguje inak. Konope zo všetkých drog najviac vyvoláva striedanie ľudských emócií. Takzvané ľahké drogy nespôsobujú veľké psychické výbuchy ako LSD, ale zmeny cítenia a vnímania môžu byť hlboké. Povesť hašiša ako mäkkej drogy znamená, že je neprípustné v skúsných kruhoch ukázať okoliu známky zdrogovania. Potláčanie vplyvu drogy nepôsobí najpríjemnejšiu skúsenosť, zvlášť keď niekto skúša nové, vyšľachtené, veľmi účinné semená, ako napr. skunk.

Fajčenie

Fajčenie niekoľkých zrniek stredne kvalitného konope zmiešaného s tabakom pôsobí slabšie na mozog ako prehĺtanie rovnakého množstva. Pri inhalovaní nebude žiadny fajčiar čakať viac ako 10 min., či živica alebo tráva niečo ponúkne. Počiatočné pocity závisia na kvalite konope. Hašiš je obvykle oveľa viac umŕvujúci ako tráva. Tá je ľahšia a rýchlejšia- i keď existujú i určité trávy, ktoré dokážu položiť narkomana už po niekľkých šlukoch.Častejšie prichádzajú pocity oslobodenia od zábaran, snívanie, ostrejšie vnímanie zvukov, farieb a tvarov. Hudba pravdepodobne znie omnoho lepšie než zvyčajne. Odhalujú sa skryté vrstvy a prichádza impulz prenášať hlbokomyselné reči, smiať sa a jesť obovské množstvo potravín.
Mladší menej skúsení fajčiari dokážu zavrieť oči a prežiť napríklad živú halucináciu kreslených filmov. Skunk a ostarné silné rastliny môžu vyvolať škodlivé účinky podobné LSDdokonca s otvorenými očami. Môžu tiež vyvolať predstavu húpania podlahy a príložitostne nútia k zvracaniu.
Komunikácia medzi krúžkom fajčiarov je často bez zábran.Vymieňajú si intimity- sexuálne i duševné. Vyššia dávka alebo ťažšie zmesi znehybäujú telo i predstavivosť a vedú k nechuti pohnúť jediným údom.
Jedlo

Zatiaľ čo fajčenie produkuje väčšinou okamžitý účinok, zjedený hašiš alebo tráva môže zaznamenať zmenu až za 90 min. Výsledok sa dostvuje nenápadne, niekedy je silnejší ako by si narkoman prial. Fajčiari hašiša majú veľmi jednoduchú možnosť prestať šlukať. Požívači hašiša ale môžu zjesť príliš mnoho bez toho aby vedeli, či majú pokračovať alebo nie. Dávka v koláči, pudingu alebo včomkoľvek inom môže tak byť nepríjemne veľká. Účinok sa často popisuje ako viac „telesná skúsenosť“. Skôr sa podobá halucináciám typu LSD, keď sa predmety zväčšujú a uhýbajú.

Paranoia

Paranoia sa skoro pravidelne vyskytije medzi fajčiarmi drog a jej typický dôvod je neschopnosť si oddýchnuť. Často sa hovorí, že postihuje hlavne nových narkomanov a preto zmizne už o niekoľkých posedeniach. Okrem zlého duševného stavu narkomana môžu spôsobiť paranoiu i prímesy. Údajne sa do marockej živice primiešava ťaví trus, tráva z južnej Afriky obsahuje durman, psychoaktívnu rastlinu, ktorá ochromuje a je jedovatá. Durman je jedna z pravdepodobných príčin toho, čo drogoví odborníci nazývajú cannabis psychosis- hašišová psychóza.

Následky

Toxicita
Prerušované užívanie nie príliš silného materiálu všeobecne neprodukuje jasné príznaky toxicity. Denné alebo častejšie užívanie zvlášť silných preparátov môže spôsobiť chronickú intoxikáciu. Potom trvá celé týždne, kým sa organizmus vyčistí pri totálnej abstinencii.

Dýchací systém
Dym z konope je horší, škodí pľúcam viac než cigaretový dym. Možné následky sú bronchitída a rakovina pľúc
Srdce
Toxické účinky na srdce nie sú veľké, ale narkomani s možným rizikom srcových ochorení zaťažujú tento orgán väčšou mierou než ostatní ľudia s podobným rizikom.

Rast a telesná hmotnosť
Nie sú vieryhodné údaje.

Zažívací trakt
Môže spôsobiť zvracanie, hnačku a tiesnivé pocity v bruchu. Chronické užívanie môže spôsobiť, že je zažívací trakt viac citlivý na infekcie.

Chromozómy
Doterajšie štúdie nedokázali žiadne abnormality pripisované konope ani negatívny vplyv na plod.

Rakovina
Analýza hašišového dymu, štúdie na zvieratách a jeden klinická správa tvrdí, že konope môže mať karciogénny potenciál. Decht z hašiša- tmavá lepkavá hmota, ktorá sa utvorí, keď dym zchladne a kondenzuje sa- sa považuje za hlavného páchateľa. Zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy o rakovine vyvolanej hašišom u ľudí. Môže sa to ukázať v budúcnosti.

Imunitný systém
Prirodzená obranyschopnosť organizmu hraje hlavú rolu proti infekciám. Existuje dôkaz, že konzumácia konope alebo THC môže vyvolať dysfunkciu imunitného systému.

Alergie
Existuje, i keď sa objavujú iba výnimočne.
Schopnosť rozmnožovania
Pokusy na zvieratách ukazujú pri dlhodobom užívaní tendenciu k zníženiu produkcie spermií. Testy skúmajúce túto problematiku sa obmedzili z veľkej časti na nedospelé krysy. U ľudí sa nič presvedčivého neukázalo. Existuje jedna zpráva o rozvrátenom menštruačnom cykluse medzi fajčiarkami hašiša- inak je tento problém u žien neprebádaný.

Plodnosť
Žiadna dôsledná evidencia o zníženej alebo zvýšenej plodnosti.

Motorové vozidlo
Konope často oslabuje schopnosť riadiť auto- dokonca i v malých dávkach. Evidencia dopravných nehôd zavinenými požitím konope neexistuje.

Intelekt
Veľa štúdií dokazuje na rôznych úlohách poškodenie počas marihuanového opojenia. Poškodená je pamäť, zmysel pre čas, schopnosť reakcie, motoristická koordinácia. Zmeny pamäti údajne trvajú iba niekoľko hodín. Pre niekoho sa môžu stať dlhšie trvajúcim problémom s ukladaním nových informácií do dlhodobej pamäte. Poškodenie rozpoznávajúcich schopností závisí na dávke. Spravenie niektorých inteligenčných úloh sa môže dokonca zlepšovať po požití menšej dávky.

Psychické účinky
Krátko trvajúca panika a paranoidné stavy vyvolané užívaním hašiše sú ďalej vylúčené. Tieto stavy skôr spôsobí nedostatek narkomanových skúseností alebo nepriaznivé sociálne podmienky.

Závislosť
Aj keď špecifické skúsenosti sú rozdielne, podľa súčasnej evidencie obe závislosti- psychická i fyzická- sa v nej vyskytujú na rovnako miernom stupni.

Abstinencia
Niektoré správy hovoria o reakciách podobných ako u ópia, alkoholu a sedatív. Ide o potenie, zvracanie a svalové kŕče.

Zraniteľné skupiny
Ryclo rastúca mládež a starší ľudia, ktorí metabolizujú drogu pomalšie, môžu byť citlivejší na jej účinok. Niekedy môžu byť drogou aktivované niektoré vedľajšie príznaky duševnej choroby, choroby srdca a epilepsie.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk