referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Piatok, 2. decembra 2022
Čo s nami robí kofeín
Dátum pridania: 27.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Walterosa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 479
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Čo s nami robí kofeín

Mohamed v koráne zakázal piť jedovaté nápoje a neskoršie moslimské autority tento zákaz rozšírili aj na kávu. Nevieme, aké ich tomu viedli dôvody, pretože vtedy ešte tento zákaz nemohol byť vedecky odôvodnený.

Dnes sú káva i čaj vďaka svojej jedinečnej vôni a povzbudzujúcim účinkom rozšírené v celom svete. Pre väčšinu ľudí je vôňa kávy príjemná a lákava, avšak kofeín, ktorý vás na jednej strane môže pozdvihnúť, na druhej strane vás zrazí dole. Má totiž určité telesné a psychické účinky, ktoré sú pre vaše zdravie škodlivé.

Kofeín vyvoláva ľahkú euróziu, zvýšenú bystrosť a zdanlivo znižuje únavu. Tiež sa tvári, akoby zmierňoval bolesti hlavy, podráždenosť a nervozitu. Avšak väčšina týchto jeho účinkov je celkom uluzórna. Kofeín žiaden vplyv na mechanizmus únavy organizmus nemá! Pozrime sa na účinky kofeínu bližšie. Kofeín pôsobí na centrálnu nervovú sústavu. Najprv zmobilizuje náš mechanizmus rezerv pre prípad núdze tak, že zvýši obsah cukru v krvi, výkon srdca a tep, rovnako ako krvný tlak. Spôsobí, že naše obličky začnú vylučovať viac moču a zvýšia aj rýchlosť dýchania. Ako to dokáže? Tak, že náš organizmus proste "omámi", nadroguje. Neprináša nám žiadne kalórie, žiadne výživné látky a žiadne vitáminy. Je to, akoby ste bičovali ustatého koňa. taký kôň sa pod vplyvom bolesti bude tiež pohybovať rýchlejšie, nebude však o nič menej ustatý. Iba ho nútime k tomu, aby si vypožičiaval zo svojích energetických zásob. Takéto zásoby sa veľmi ťažko doplňujú. Niekedy môže byť dokonca nemožné ich doplniť. Kofeín v nás vytvára ilúziu - je teda hercom. A dobrý herec spôsobí, že ním vytvorená postava vyzerá ako skutočná. Kofeín vytvára ilúziu pohody a zdravia. Avšak, rovnako ako v divadle, raz príde moment, keď opona spadne, a pokiaľ stále žieme v predstavách o svojej energii a čulosti, môže sa stať, že raz spadne opona z anaším zdravím. Neprestajná únava, oslabenie nervov a iných orgánov, syndróm ustatého koňa - to je cena, ktorú platíme za ilúziu vytvorenú kofeínom. Harvey bol riadielom strednej školy v meste, kde mali prax studenti. Zdalo sa, že je vždy plný energie, ale nebolo to spôsobené jeho od prírody dobrým zdravotným stavom. Mal vysoký krvný tlak a nejaké problémi s obličkami, trpel nespavosťou, ktorú popieral. Harvey pil dvadsať šálok denne. Vysvetlil mu jeho doktor škodlivé účinky takého návyku, avšak nikdy sa mu ho nepodarilo presvedčiť, aby s pitím kávy prestal. Nefajčil, alkoholické nápoje pil iba zriedka. Povedal mu: " Viete doktor, káva ma drží pri živote." A dodal: " Bez kávy by som bol odrovnaný a nič by som nedokázal."

Nakoniec sa mu podarilo presvedčiť Harveya , že sa tak bičuje na smrť. Niekoľko dní sa držal doktorovej rady, ale abstinenčé príznaky boli také silné, že sa ku svojím dvadsiatim šálkam denne čoskoro vrátil. V tom čase išlo Harveymu na päťdesiatku. Ešte pred jej dožitím zomrel na srdcový záchvat. S ľútosťou mu podpisoval jeho úmrtný list : ochorenie srdcových ciev a akútny infarkt myokardu. Dalo sa k tomu pripísať : káva!!!
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.