referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Cesnak: liek od stredoveku
Dátum pridania: 22.11.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mc_beton
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 586
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 

Všetci poznáme cesnak, ktorý používame vzhľadom na jeho korenistú a typickú príchuť pri príprave mnohých jedál. Nie každý však vie, že cesnak by mal byť na našom stole každý deň, pretože ho možno oprávnene označiť za prírodný vysokokvalitný liek. Už od staroveku bol cesnak považovaný ako univerzálny liek na všetky choroby. V Malej Ázii a v Grécku sa mu prisudzovali liečebné účinky a v Biblii sa uvádza, že má schopnosť ochraňovať hospodára pred chorobami. Rovnako Egypťania ho užívali vo veľkej miere, Židia sa naučili od obyvateľov oblastí Nílu užívať jeden strúčik cesnaku denne ako posilňujúci prostriedok pri denných namáhavých prácach. Hippokrates uvádza cesnak ako liečebný prostriedok proti lepre a cholere, Paracelsus vyliečil silnými dávkami cesnaku chorých, postihnutých morom.

V stredoveku až po obdobie výskumov L. Pasteura sa cesnak používal ako hlavný liečebný prípravok proti bakteriálnym ochoreniam, pri liečbe infekčných ochorení a ako účinný prostriedok proti parazitom v tráviacej sústave, Latinský názov cesnaku je Allium sativum, rastlina môže dosiahnuť výšky až 70 cm. V každých 100 gramoch cesnaku sa nachádza: 64 g vody,6 g proteinov, 0,1 g lipidov, 26,3 g glycidov, a toto množstvo cesnaku má 124 kalórií. Teraz sa pozrime na jeho zloženie čo sa týka minerálov a vitamínov: v 100 gramoch sa nachádza: 38 mg vápnika, 1,4 mg železa, 134 mg fosforu, 1 mg zinku, O,2 mg vitamínu B1, 0,08 mg vitamínu B2, 0,6 mg vitamínu B3, 5 mg vitamínu C.

Chemické, bakteriologické a farmakologické výskumy preukázali jeho výrazné fungicídne /zamedzujúce rast húb/, bakteriostatické /zabraňujúce rozmnožovaniu baktérií a znemožňujúce ich činnosť/ a antiartériosklerotické pôsobenie /proti vápenateniu stien ciev/. Silný baktericídny účinok sa dokázal pri liečbe hnisavých kožných rán.

Pravidelná konzumácia cesnaku znižuje patologicky zvýšený krvný tlak a reguluje krvné zásobovanie orgánov, zlepšuje prietok krvi koronárnymi cievami pri angine pectoris a iných ochoreniach krvného obehu. Hypolipémický účinok /hypolipémia je znížené množstvo tukov v krvi/ cesnaku je dávno známy, znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi.

Cesnak sa s úspechom podáva aj pri klimakterických ťažkostiach a paradentóze. Podľa najnovších výskumov je cesnak zdrojom aktívnych látok, ktoré pôsobia proti rakovine. Priaznivo pôsobí aj na žalúdočnočrevný trakt. Povzbudzuje bunky sliznice žalúdka a čriev k zvýšenej produkcii tráviacich štiav a enzýmov, a tým normalizuje spomalené trávenie skonzumovanej potravy. Na základe dezinfekčného a antibakteriálneho pôsobenia priaznivo ovplyvňuje črevnú flóru. Pomáha pri dlhotrvajúcich črevných ťažkostiach spojených s hnačkami, pri črevných parazitoch, nechutenstve. Pôsobí blahodarne aj pri narušenej funkcii pečene, žlčníka a pankreasu.

Cesnak znižuje hladinu krvného cukru a ovplyvňuje tvorbu a vylučovanie žlče. Patrí k liečivám s karminatívnym účinkom /karminatíva sú rastlinné prostriedky, vyvolávajúce odchod nahromadených črevných plynov, preto sú vhodné pri nafukovaní a plynatosti/. Mechanizmus karminatívneho pôsobenia spočíva v povzbudzovaní črevnej peristaltiky a potláčaní kvasného procesu v črevnej mikroflóre, ale k celkovému karminatívnemu účinku prispieva aj žlčopudný a spazmolytický /uvoľňujúci kŕče/ efekt. Podľa zdrojov popredných výskumných laboratórií je cesnak zdrojom protivredového vitamínu U, ktorého nedostatok vedie k vzniku žalúdočných a dvanástnikových vredov.

Obsah selénu zabezpečuje správne fungovanie imunitného systému. Obsah vitamínov priaznivo pôsobí aj pri vírusových ochoreniach, ochoreniach horných dýchacích ciest, sliznice ústnej dutiny, pľúcnych ochoreniach, zápaloch mandlí, bronchiálnych kataroch. Cesnaku sa prisudzuje aj preventívny, ochranný účinok proti chrípke.

Významné farmakologické účinky cesnaku sú výsledkom komplexného pôsobenia všetkých jeho biologicky aktívnych látok. Cesnak už 20 rokov je spracovávaný na farmaceutickom trhu ako extrakt vo forme kapslí. FINCLUB ho ponúka so všetkými vyššie spomenutými vlastnosťami ako prípravok BIOLIC, v preventívnej dávke 1-2 kapsle denne. Číňania tvrdia, že cesnak slúži k predĺženiu nášho života a je pravdou, že môže byť použitý ako prevencia proti mnohým chorobám. Vrátiť sa opäť k prírode a liečiť "neduhy" skôr ako sa stanú patologickými prípadmi, je určite tou najlepšou cestou ako sa dožiť 100 rokov.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.